Świdniccy strażnicy z kolejnymi kamerami i defibrylatorami

100 tys. zł dostanie świdnicka Straż Miejska z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup trzech defibrylatorów, kamer monitoringu miejskiego i akcesoriów do realizowanego w przedszkolach programu „Autochodzik”.


Świdniccy strażnicy miejscy otrzymali dofinansowanie z rządowego programu na realizację kolejnej edycji projektu „Widzę – Reaguję”.

– W ramach projektu przewidujemy m. in. szkolenia dla uczniów miejskich placówek i pracowników administracji publicznej, montaż nowych kamer na terenie miasta czy zakup nowego modelu auta i innych akcesoriów do popularnego w przedszkolach programu „Autochodzik” – mówi Janusz Wójtowicz komendant Straży Miejskiej i współautor projektu.

Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu w poprzedniej edycji programu „Widzę – Reaguję” w mieście zamontowano m.in. kamery rozpoznające tablice rejestracyjne. Urządzenia się sprawdziły, dlatego planowany jest zakup kolejnych. Będzie ich cztery. W planach jest zakup defibrylatorów AED, czyli sprzętu medycznego, który w razie potrzeby (np. w przypadku nagłego zatrzymania krążenia) może przywrócić prawidłowy rytm serca.

– Defibrylatory będą dostępne w Urzędzie Miasta Świdnik, Komendzie Straży Miejskiej oraz Miejskim Centrum Usług Socjalnych. Usytuowanie defibrylatorów w tych miejscach pozwoli na szybszą reakcję w przypadku zagrożenia życia – mówi Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik.

Całkowity koszt projektu to 116 tys. zł. 16 tys. zł dołoży Urząd Miasta Świdnik. (w)