Świdniccy uczniowie będą programować

Uczestniczący w miejskiej inauguracji roku szkolnego wiceminister Artur Soboń miał dla świdnickich uczniów dużo dobrych wiadomości

Bezpłatny internet dla wszystkich szkół i lekcje programowania obiecali świdnickim uczniom podczas miejskiej inauguracji nowego roku szklonego wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń oraz burmistrz Waldemar Jakson.


Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Podczas niej wiceminister Artur Soboń i burmistrz Waldemar Jakson podzielili się z uczniami dobrą wiadomością, że wraz z nowym rokiem szkolnym Świdnik przystąpił do ogólnopolskiego projektu rozwoju sieci szerokopasmowych pod nazwą Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, dzięki któremu prawie 19 tysięcy placówek oświatowych w całym kraju będzie mogło korzystać bezpłatnie z szerokopasmowego internetu.

Projekt już od pewnego czasu realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa finansowanego ze środków unijnych, ale dotąd w województwie lubelskim nie było operatorów chętnych do sięgnięcie po pieniądze i doprowadzenie łączy do szkół. Ministerstwo zdecydowało się więc zwiększyć pulę pieniędzy i tym przekonać operatorów. Udało się.

– Chcemy zapewnić wszystkim placówkom oświatowym możliwość korzystania z sieci szerokopasmowej, dlatego w ramach funduszy europejskich uruchomiliśmy program OSE, bez którego blisko 70 proc. szkół byłoby wykluczonych cyfrowo. W przypadku województwa lubelskiego to jeszcze przed nami, ale do końca 2020 roku program obejmie 1176 szkół w regionie, w czym oczywiście również Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku – mówił wiceminister Artur Soboń.

Lada dzień zostanie ogłoszony przetarg na doprowadzenie łączy szerokopasmowych do szkół w województwie lubelskim. Planuje się, że do końca pierwszego kwartału przyszłego roku w OSE znajdzie się ok. 500 placówek, a kolejne sukcesywnie będą przyłączane do końca przyszłego roku.

– Przeznaczymy na to przedsięwzięcie 709 mln zł ze środków europejskich. Dzięki temu nasze szkoły przejdą rewolucję cyfrową i będą mogły korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje szybka sieć – wyjaśniał wiceminister.

Dyrekcja szkoły nie kryje swojego zadowolenia, podobnie jak burmistrza Świdnika.

– Znajdujemy się w dzielnicy, która jest pewnego rodzaju pustynią internetową. Mamy stare łącze i korzystamy również z sieci radiowej. Czekamy z utęsknieniem na ten program i na pewno będziemy z niego korzystali – mówił Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1.

W podstawówkach nauczą programowania

To nie wszystko. Uczniowie świdnickich podstawówek dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Cyfryzacji od tego roku szkolnego zaczną uczyć się kodowania i programowania.

– Żeby dzieci skorzystały w pełni z możliwości, jaki daje szybki internet, potrzebna jest edukacja, dlatego nasze szkoły wezmą udział również w programie nauki podstaw kodowania i programowania, które pobudzają wyobraźnię i kształtują umysły dzieci. Wszystko odbędzie się na zasadzie zabaw, w których dzieci bardzo chętnie uczestniczą – mówi burmistrz Waldemar Jakson. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here