Świdniccy uczniowie pojadą gratis?

Urząd Miasta Świdnik, wzorem lubelskiego ratusza, rozważa możliwość wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną dla uczniów.


Pomysł wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla świdnickich uczniów ma związek z propozycją lubelskich radnych, którzy chcą, aby uczniowie z ich miasta mogli za darmo korzystać z przejazdów MPK. Władze Świdnika uznały, że jeśli ta propozycja zostanie przyjęta, będzie trzeba rozważyć wprowadzenie takiej ulgi, także dla młodych.
– To jeszcze sfera planów – mówi Andrzej Radek, zastępca burmistrza do spraw komunalnych. – Czekamy na ruch ze strony miasta Lublin i ich decyzję, bo ona w pewnym sensie będzie warunkowała naszą.
Miasto robiło już wstępną analizę kosztów, jakie poniosłoby, wprowadzając darmowe przejazdy dla uczniów. Wyliczono je na około 100 tys. zł w skali roku.
– Można powiedzieć, że 100 tys. zł w skali budżetu nie jest to duża kwota, ale musimy uwzględniać ją w kontekście kosztów, które ponosimy na całość komunikacji miejskiej, a to rocznie około 1 mln zł. Dopiero ta skala daje właściwą ocenę. Ale trudno sobie wyobrazić, że jeśli ulgi zostaną wprowadzone w Lublinie, to nie zrobimy tego również w Świdniku. – mówi A. Radek. (w)