Świdnicka biblioteka wśród najlepszych

Zaułek Poetów i spotkania autorskie z literatami to jeden z wielu projektów MPBP w Świdniku

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku może mieć powody do zadowolenia. W ogólnopolskim rankingu bibliotek opublikowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” znalazła się w gronie dwudziestu najlepszych bibliotek w kraju i drugim w województwie. Pracownicy książnicy nie kryją, że cieszą się z tego wyróżnienia, ale jednocześnie zapewniają, że nie osiądą na laurach.

W tym roku ranking bibliotek przeprowadzony przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki odbywał się już po raz 11. W przygotowanym zestawieniu nie zabrakło Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku. – W Polsce jest blisko 8 tys. bibliotek, prawie 600 w Lubelskiem. Znaleźliśmy się na drugim miejscu w województwie i na dwudziestym w Polsce. W ubiegłym roku po raz pierwszy zakwalifikowaliśmy się do pierwszej setki, ale wówczas na ok. 80 pozycji. Dziękujemy, drodzy Czytelnicy, że możemy Wam służyć coraz lepiej – pochwalili się ostatnio za pomocą Facebooka pracownicy MPBP.

Autorzy rankingu w ocenie bibliotek wzięli pod uwagę wiele różnych kryteriów: m.in. powierzchnię biblioteki i jej filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie. Uwzględniano godziny otwarcia, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, książki kupione w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Punkty można było otrzymać również za udostępnianie prasy w wersji elektronicznej, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także za kółka czytelnicze, artystyczne i literackie, a tych w Świdniku nie brakuje. Nie tylko biblioteka główna przy ul. Niepodległości, ale również każda z filii wychodzi z propozycjami dla czytelników w różnym wieku.

– Jak widać pod uwagę branych było wiele aspektów naszej działalności. Duże znaczenie miały też na pewno realizowane przez nas projekty – ministerialne i z Budżetu Obywatelskiego. Zdajemy sobie sprawę, że są elementy, które moglibyśmy poprawić. Pracujemy nad tym, aby nasi czytelnicy mieli internetowy dostęp do czasopism. Chcemy, aby sami wybrali te tytuły, po które chcieliby sięgać – mówi Joanna Makuszewska z MPBP w Świdniku.

Już niebawem do dyspozycji czytelników świdnickiej książnicy oddany zostanie także książkomat, który pozwoli na odbieranie zamówionych wcześniej książek o dowolnej porze dnia (i nocy) w każdy dzień tygodnia. Urządzenie już stoi na swoim miejscu.

To nie koniec dobrych wiadomości. W tym roku świdnicka biblioteka ponownie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Placówki, które przy organizacji tego wydarzenia wykazały się wyjątkową kreatywnością mogą liczyć na nagrody i wyróżnienia. Podobnie jak w tamtym roku MPBP znalazła się w gronie wyróżnionych, za co otrzymała nagrodę w postaci książek.

– Biblioteka to świetne miejsce, z którego każdy może korzystać niezależnie od wieku, wykształcenia, zapracowania, czasu wolnego, liczy się tylko „chęć” przyjścia do nas. Mamy w swoich placówkach coraz bogatsze księgozbiory. Zapisać się do biblioteki można online, zamówić książkę i odebrać w dowolnym czasie. Dla seniorów mamy usługę „Książka na telefon”, którą realizuje Filia nr 3. Serdecznie wszystkich zapraszamy – dodaje J. Makuszewska. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here