Świdnicka cyklostrada coraz bliżej

W ramach projektu wzdłuż ulicy Targowej powstaje ścieżka rowerowa i chodnik. Przy okazji miasto z własnych środków wyremontuje nawierzchnię ulicy

Prawdopodobnie już pod koniec czerwca, a nie – jak przewidywała umowa – w sierpniu nowa trasa rowerowa połączy stacje kolejowe Świdnik Wschód i Świdnik Miasto. Realizowana w ramach projektu Mobilny LOF w Świdniku inwestycja idzie pełną parą.


Projekt, na który Świdnik pozyskał aż 9 mln złotych unijnej dotacji, zakłada powstanie dworca przesiadkowego przy stacji kolejowej Świdnik-Miasto i połączenie go niemal dwukilometrową ścieżką rowerową, biegnącą od Alei Lotników Polskich, wzdłuż ulicy Okulickiego (na odcinku do ul. Wyspiańskiego), Targowej i Maczka ze stacją Świdnik-Wschód. Oprócz cyklistów zyskają również kierowcy i piesi, bo na Okulickiego i Targowej wymieniona zostanie nawierzchnia i powstaną nowe chodniki (nowy dywanik na ul. Targowej miasto sfinansuje ze środków własnych – przyp. aut.).

Inwestycję, podzielona na dwa etapy, rozpoczęto z początkiem tego roku pracami na ul. Okulickiego oraz budową traktu rowerowego i pieszego wzdłuż ulicy Targowej. Choć zgodnie z umową wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów ma na to czas do połowy sierpnia, to roboty powinny być ukończone już na początku lata.

– Pomimo pandemii koronawirusa prace przebiegają bardzo sprawnie. Budowa chodników wzdłuż ulicy Targowej w większości została zakończona. Ścieżka rowerowa powinna być gotowa do końca maja, a przebudowywany odcinek ulicy Okulickiego – na przełomie maja i czerwca – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Firma deklaruje oddanie tego etapu inwestycji na przełomie czerwca i lipca, o ile np. nie wystąpią niekorzystne warunki atmosferyczne.

Pierwszy etap realizacji Mobilnego LOF będzie kosztował 3 mln zł. Drugi obejmujące m.in. budowę samego dworca przesiadkowego przy ul. Kolejowej. Kosztem 7,8 mln zł powstanie zadaszony pawilon ze stanowiskami dla rowerów, oświetleniem, monitoringiem, punktem sanitarnym, systemem informacji dla podróżnych oraz stanowiska autobusów. Przewidziany jest również remont prowadzącej do dworca ul. Kolejowej oraz budowa odcinka ul. Klubowej, którą od ul. Dworcowej będą wjeżdżać autobusy. Po zakończeniu inwestycji rowerzyści i kierowcy będą mogli zostawiać tu swoje pojazdy i przesiąść się do odjeżdżających z dworca autobusów, lub zatrzymujących się na pobliskiej stacji kolejowej pociągów.

– Trwają ostatnie uzgodnienia projektowe niezbędne do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji – informuje wiceburmistrz Dmowski. – Zgodnie z umową ma być ona gotowa do 30 listopada tego roku. JN