Świdnicka zieleń wyróżniona

Świdnik został doceniony w realizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekcie „Miasto z klimatem 2.0”. Nasze miasto otrzymało wyróżnienia w kategorii „zieleń miejska”.


W ramach projektu „Miasto z Klimatem 2.0” Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeanalizowało podejmowane przez miasta działania, służące wdrażaniu polityki klimatyczno-środowiskowej. Analiza została przeprowadzona w pięciu kategoriach: jakość powietrza, zieleń miejska, transport zeroemisyjny, transformacja energetyczna oraz retencja miejska. Oprócz danych zebranych od samorządów pod uwagę wzięto także informacje z Głównego Urzędu Statystycznego, Inspekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Nadzoru Technicznego.

Świdnik otrzymał wyróżnienie w kategorii zieleń miejska, gdzie oceniono m.in. powierzchnię parków i terenów zieleni na osiedlach przypadającej na 1 mieszkańca oraz przyrost nasadzeń drzew. – Na pewno cieszy nas to wyróżnienie – komentuje Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika. – Często słyszymy od mieszkańców, że betonu w mieście jest za dużo, zieleni za mało, a osoby z zewnątrz patrzą na Świdnik inaczej; widzą go jako zielone i zadbane miasto. To wyróżnienie potwierdza również zaangażowanie miasta w tzw. „zielony ład”. Nasza polityka klimatyczna jest na dobrym poziomie, w ostatnim czasie przybyło wiele nowych parków, ilość nowych nasadzeń przewyższa ilość wycinek. Na pewno jest jeszcze dużo do zrobienia, ale jesteśmy na dobrej drodze.

Wg danych UM Świdnik w ciągu minionego roku na terenie miasta posadzono 177 nowych drzew i 1884 krzewów, a usunięto ok. 90 drzew, nie licząc sosen z terenu parku przy Parku Avia, które zostały zniszczone przez korniki. Udział w projekcie „Miasto z Klimatem 2.0” może wiązać się z dodatkowymi profitami. Pozwala starać się o środki na przedsięwzięcia z zakresu polityki klimatyczno-środowiskowej oraz pomoc w ich planowaniu i wdrażaniu. (w)

1 KOMENTARZ

  1. to chyba żart…może przyjadą na centralny szalet..znaczy przepraszam, plac…Pomyłka wynikła zapewne z wyglądu nawierzchni jak team jest i przypomina tą z miejskich szaletów…ale Jakson jest dumny bo to jego pomysł…Tylko gdzie ta zieleń…no gdzie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here