Świdnicki Lipiec dał początek

lipiec dał początek

Kolejna podwyżka cen żywności to było już za dużo. Załoga PZL odeszła od swoich stanowiska pracy i rozpoczęła strajk. Protest trwał kilka dni i zakończył się podpisaniem porozumienia władz z pracownikami. Dał również początek wielkiej fali strajków w całym kraju. W najbliższy piątek i niedzielę świdniczanie po raz kolejny będą wspominać te wydarzenia.
Wydarzenia sprzed 36 lat odbiły się szerokim echem w całym kraju. Strajk w PZL stał się początkiem podobnych wydarzeń w Lublinie, ale leżał również u podstaw późniejszych wydarzeń sierpniowych. Ich finałem było podpisanie porozumień i narodziny Solidarności.
Świdnickie wydarzenia rozpoczęły się rano, 8 lipca 1980 r. Okazało się wówczas, że po raz kolejny doszło do drastycznych podwyżek cen żywności. Pracownicy WSK „PZL Świdnik” przerwali pracę i rozpoczęli rozmowy z władzami zakładu. Domagali się rekompensat za podwyżki i poprawy zaopatrzenia w świdnickich sklepach. Negocjacje nie przyniosły jednak oczekiwanego przez pracowników rezultatu. Zapadła więc decyzja o rozpoczęciu strajku.
Protest załogi PZL trwał do 11 lipca. Nie powiodły się próby wcześniejszego zakończenia strajku podejmowane przez władze. W tzw. międzyczasie ukonstytuował się Komitet Postojowy, który opracował listę żądań. Figurowało na niej 110 punktów.

11 lipca członkowie komitetu przedstawili swoje postulaty władzom. Rozmowy trwały kilka godzin i zakończyły się zawarciem porozumienia. Było to wydarzenie wyjątkowe, bo pierwsze w kraju. Szybko okazało się, że strajk w PZL miał dużo szerszy oddźwięk. Protesty szybko rozprzestrzeniły się na stolicę województwa, a w kolejnym miesiącu objęły Wybrzeże.
W najbliższy piątek i niedzielę świdniczanie będą wspominać karty historii sprzed 36 lat. Uroczystości rozpoczną się na terenie PZL -Świdnik. 8 lipca przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy PZL i związkowcy złożą kwiaty pod pomnikiem Świdnickiego Lipca. Monument zlokalizowany jest na terenie zakładu.
Niedzielne uroczystości rozpoczną się o 11.30 mszą św. w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Natomiast na 13.30 zostało zaplanowane spotkanie okolicznościowe w sali kameralnej Centrum Kultury. W programie jest projekcja reportażu „Świdnicki Lipiec – Pragnienie Wolności” i koncert Mateusza Nagórskiego w repertuarze Jacka Kaczmarskiego. (kal)