Świdnicki szpital inwestuje

Jeszcze w tym roku do przychodni specjalistycznej SP ZOZ trafi nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie. W przyszłym roku w budynku zostanie zainstalowana winda, a znajdujące się w niej poradnie przejdą gruntowny remont

Do końca roku SP ZOZ w Świdniku wymieni wszystkie szpitalne łóżka, a na oddziałach i w przychodni specjalistycznej przy ul. Leśmiana pojawi się nowoczesna aparatura i sprzęt medyczny do diagnostyki, monitorowania i ratowania życia. To nie wszystko, bo w przyszłym roku wszystkie poradnie w przychodni przejdą gruntowny remont, a w szpitalu powstanie pracownia z tomografem najnowszej generacji. – Myślę, że to doskonała wiadomość przede wszystkim dla naszych pacjentów, ale również całego personelu – cieszy się Jacek Kamiński, dyrektor świdnickiego szpitala.


Wszystko dzięki realizacji dwóch projektów o wartości niemal 7,8 mln, dotyczących poprawy jakości i warunków świadczeń medycznych, ma który SP ZOZ w Świdniku pozyskał blisko 4,5 mln zł unijnego dofinansowania.

– Na przełomie sierpnia i września zakończyły się procedury przetargowe i teraz jesteśmy na etapie podpisywania umów z dostawcami wyposażenia i urządzeń do szpitala i naszej przychodni specjalistycznej – wyjaśnia dyrektor SP ZOZ w Świdniku, Jacek Kamiński. – Do końca roku do obydwu placówek trafi sprzęt warty kilka milionów złotych. W szpitalu zostaną wymienione wszystkie łóżka i szafki dla pacjentów, w tym pojawią się łóżka specjalistyczne z elektryczną regulacją i jedno łóżko bariatryczne dla pacjenta otyłego do 250 kg jakiego dotąd nie mieliśmy możliwości hospitalizować.

Na wszystkich szpitalne oddziały trafi nowoczesny sprzęt medyczny na oddział chorób wewnętrznych np. aparat do echokardiografii z dodatkową głowicą neonatologiczną, na oddział anestezjologii i intensywnej terapii m.in. defiblyrator z funkcją kardiowersji, respiratory, kardiomonitory, aparat EKG, sprzęt do insulinoterapii i żywienia pozajelitowego, pulsoksymetr. Zakład radiologii wzbogaci się o pełnoprofilowy aparat USG, blok operacyjny – o dwa nowoczesne stoły operacyjne z osprzętem czy zestaw do laparoskopii, a oddział ginekologiczno-położnicy – aparat USG z głowicami dla kobiet.

To tylko część aparatury i wyposażenia z liczącej kilkadziesiąt pozycji listy sprzętu, który trafi do szpitala do końca tego roku – mówi dyrektor Kamiński. – W tym samym czasie nowoczesne wyposażenie i urządzenia diagnostyczne dostarczane będą również do naszych wszystkich poradni w przychodni specjalistycznej. Np. do poradnia kardiologicznej kupujemy nowoczesny aparat EKG i echokardiograf z funkcją Dopplera, a do poradni położniczo-ginekologicznej – aparat USG, co pozwoli nam przeprowadzać te badania na miejscu, a nie jak teraz kierować pacjentów na zrobienie ich w szpitalu – dodaje doktor Kamiński.

Dostawa wspomnianego sprzętu i wyposażenia do dopiero pierwszy etap realizacji projektów. W drugim, już w przyszłym roku, przeprowadzony zostanie remont wszystkich poradni w przychodni przy ul. Leśmiana. – Remont będziemy prowadzić etapami, tak, by zachować ciągłość świadczeń w każdej z nich.

Już mamy nawet wydzielone pomieszczenia, do których będziemy mogli przenieść się na czas prowadzenia prac w danej poradni. Niedogodności dla pacjentów związane z remontem zostaną ograniczone do minimum – zapewnia dyrektor Kamiński. – W końcu w przychodni zostanie zainstalowana również winda. W budynku od wielu lat był gotowy szyb, ale na zamontowanie samego urządzenia nigdy nie było pieniędzy. Teraz w końcu się udało.

Wisienką na projektowym torcie będzie natomiast utworzenie w szpitalu pracowni tomografii komputerowej. – To kwestia drugiej połowy przyszłego roku. Nim zakupimy i zamontujemy sam tomograf, najpierw musimy przystosować do tego pomieszczenie. To nie będzie mały koszt, w związku z tym wystąpiłem do pana starosty o wsparcie finansowe ze strony powiatu i mamy nadzieję, że taką pomoc uzyskamy i pacjenci z powiatu będą mogli badania tomograficzne wykonać u nas na miejscu, bez kolejek i konieczności wyjazdu do Lublina.

Nowy sprzęt medyczny i wyposażenie ma zacząć trafiać do szpitala lada dzień. JN