Świdnicki szpital I stopnia

Lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował tzw. sieć szpitali, które przez trzy najbliższe lata będą miały zapewnione publiczne finansowanie. Świdnicki szpital również się w niej znalazł. Został zakwalifikowany jako szpital I stopnia. Co to oznacza dla pacjentów?


Lecznice, które znalazły się w sieci, zostały podzielone na kilka różnych stopni. Pierwszy z nich obejmuje głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.
W systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) znalazł się również świdnicki szpital. Podobnie jak inne lecznice powiatowe został on sklasyfikowany najniżej, jako szpital I stopnia. Co to oznacza dla pacjentów?
– W ramach umowy sieciowej szpital w Świdniku będzie realizował świadczenia w następujących zakresach: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, neonatologia, pediatria, położnictwo i ginekologia oraz izba przyjęć – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ.
Zgodnie z założeniami reformy szpital w Świdniku przy izbie przyjęć będzie musiał zorganizować punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, co w założeniu ma znacząco poprawić dostęp do tych świadczeń.
– Sieć szpitali wniesie wiele korzyści – przekonuje M. Bartoszek. – Zapewni kompleksowość udzielanych świadczeń, lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Powinny skrócić się kolejki na SOR i w izbach przyjęć poprzez zorganizowanie przy nich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Sieć szpitali będzie działać od 1 października br. Na początek szpitale dostaną na działalność fundusze na poziomie kontraktu z 2005 roku.  (w)