Świdnicki ZOL czeka na pacjentów

W świdnickim szpitalu otwarto Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Pierwsi pacjenci mają pojawić się tu zaraz po Nowym Roku. Z myślą o nich przygotowano 28 łóżek. Będą mogli tu liczyć na całodobową opiekę medyczną, a także wsparcie rehabilitanta, dietetyka, psychologa i innych specjalistów.


O pomyśle dotyczącym organizacji Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Świdniku dyrekcja szpitala oraz władze powiatu świdnickiego informowały w lutym 2021 r. Jak tłumaczono, dzięki tej inwestycji powstanie miejsce długoterminowej i specjalistycznej opieki, na co jest duże zapotrzebowanie, a szpital będzie miał szansę na pozyskanie dodatkowego wsparcia finansowego z NFZ.

W ubiegły czwartek, 30 grudnia, po kilku miesiącach przygotowań, symbolicznie otwarto nowy oddział.

– Od 3 stycznia rozpoczynamy działalność. Mamy już kilkanaście zgłoszeń i zakładamy, że w pierwszym tygodniu stycznia pojawią się pierwsi pacjenci. Narodowy Fundusz Zdrowia zakontraktował nam te świadczenia; co prawda nie są to zbyt wysokie stawki, ale liczymy, że będzie to się zmieniać. Będziemy również szukać dodatkowych źródeł finansowania np. fundacji bądź stowarzyszeń – mówi Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ w Świdniku.

Dodatkowo pacjenci, którzy będą przebywać w ZOL-u (za pośrednictwem ubezpieczyciela) będą przekazywać lecznicy 75 proc. swoich świadczeń emerytalnych lub rentowych.Nowy oddział jest przeznaczony dla pacjentów przewlekle chorych, którzy przeszli już etap diagnostyki i leczenia, i którzy nie wymagają hospitalizacji w oddziale szpitalnym, ale potrzebują całodobowej opieki pielęgnacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej. – W naszym ZOL-u będą mogli oni liczyć na specjalistyczną opiekę; także wsparcie rehabilitanta, psychologa, logopedy. Celem jest poprawa ich stanu zdrowia. Chodzi o to, aby aktywizować te osoby; aby nabyły one takich umiejętności, dzięki którym po jakimś czasie będą potrafiły wrócić do środowiska domowego – dodaje J. Kamiński.

Świdnicki ZOL to 28 łóżek. Większość sal jest 2-osobowa, kilka 3-osobowych. Każda z nich ma swoją łazienkę.

Całkowity koszt inwestycji to 1,66 mln zł, z czego olbrzymia większość (1,4 mln zł) to środki wydane na prace budowlane i wymianę instalacji; 260 tys. zł kosztował zakup wyposażenia, głównie zakup sprzętu rehabilitacyjnego.Jak podkreśla dyrektor Kamiński niemały udział w tym przedsięwzięciu miał Urząd Miasta Świdnik, który przekazał szpitalowi 800 tys. zł oraz Starostwo Powiatowe w Świdniku, które wsparło go dotacją w kwocie 400 tys. zł. Reszta środków to wkład własny lecznicy z kredytu inwestycyjnego.

– Cieszę się, że jako Powiat Świdnicki mogliśmy wspomóc finansowo tę inwestycję. Dziękuję także burmistrzowi Świdnika oraz radnym miejski za przekazanie datacji na ten cel – powiedział starosta Łukasz Reszka.

ZOL to niejedyna inwestycja szpitala zrealizowana na przestrzeni ostatnich miesięcy. W pierwszym kwartale tego roku uruchomiona ma zostać pracownia tomografii komputerowej; końca dobiegają również prace związane z modernizacją porodówki.

– Mimo tej nieszczęsnej pandemii to był dobry rok – podsumowuje J. Kamiński. – Udało nam się wiele zrobić – inwestycje zamknęliśmy kwotą ok. 8 mln zł i zdobiliśmy akredytację.(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here