Świdnickie Air Show bez Kagero

Firma Kagero Publishing zrezygnowała z bycia współorganizatorem zaplanowanego na czerwiec wielkiego pikniku lotniczego w Świdniku. Czy wycofanie się pomysłodawcy imprezy, który w ostatnich dwóch latach sprawdził się jako współorganizator pokazów lotniczych w Depułtyczach koło Chełma, stawia świdnickie wydarzenie pod znakiem zapytania? Władze Świdnika zapewniają, że nic z tych rzeczy.


W połowie listopada ubiegłego roku w Urzędzie Miasta Świdnik odbyła się konferencja prasowa, podczas której burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, świdnicki poseł Artur Soboń oraz Damian Majsak, prezes Kagero Publishing, wydawnictwa specjalizującego się w tematyce lotniczej i mającego doświadczenie w organizacji imprez lotniczych, poinformowali, że w Świdniku w czerwcu 2018 roku odbędzie się wielka, lotnicza impreza – Świdnik Air Festiwal. Z zapowiedzi organizatorów wynikało, że wydarzenie, którego pomysłodawcą było Kagero, zostanie przygotowane z wielkim rozmachem i zostało wpisane na ogólnopolską listę stu imprez na stulecie polskiego lotnictwa.
Tymczasem, jak poinformował w ubiegły piątek 12 stycznia prezes Kagero Publishing, jego firma zrezygnowała z roli współorganizatora świdnickiego lotniczego pokazu. Jako powód prezes Majsak podał m.in. brak efektów współpracy z miastem i Miejskim Ośrodkiem Kultury.
– W dniu dzisiejszym powiadomiłem Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku o wycofaniu się mojej firmy ze współpracy przy organizacji pokazów lotniczych w Świdniku, zaplanowanych na 9 i 10 czerwca br. Realizacją wydarzenia, którego nazwę, formułę, wstępny program lotniczy, koncepcję zagospodarowania terenu i wstępną organizację ruchu przedstawiliśmy Urzędowi Miasta w Świdniku, zajmie się ktoś inny. Od wielu miesięcy służyliśmy pomocą, naszą wiedzą i kontaktami, nie pobierając za naszą pracę wynagrodzenia. Z uwagi na krótki czas pozostający na organizację tak ambitnego i złożonego eventu oraz brak konkretnych efektów naszej współpracy, zmuszeni jesteśmy wycofać się z tego projektu – napisał w e-mailu do naszej redakcji D. Majsak.
Przedstawiciele ratusza zapewniają, że czy z Kagero, czy bez, impreza i tak się odbędzie.
– Nic na siłę. Kagero Publishing to nie jedyny podmiot, który może przygotować z nami to wydarzenie. Głównym organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, finansowany przez Urząd Miasta. Pan Majsak powinien pamiętać, że jesteśmy podmiotem publicznym, wydajemy publiczne pieniądze i musimy stosować się do prawa, choćby ustawy Prawo zamówień publicznych – wyjaśnia Ewa Jankowska, sekretarz miasta.
Podmiotów zainteresowanych współorganizowaniem Świdnik Air Festiwalu ponoć nie brakuje. Nawet w ubiegłą sobotę miały odbyć się rozmowy z potencjalnymi partnerami.
– Wycofanie się wydawnictwa na pewno nie będzie mieć wpływu na skalę i zakres tej imprezy. Dodam nawet, że po rezygnacji pana Majsaka i informacjach zamieszczanych przez niego w internecie zgłosiły się do nas kolejne podmioty, które organizowały w Polsce podobne wydarzenia i mają renomę nie mniejszą niż Kagero – dodaje sekretarz. (w)