Świdnickie pomysły na drugie rozdanie…

Ruszył nabór do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Na złożenie wniosków samorządy mają czas do połowy lutego. Urząd Miasta Świdnik będzie starał się o pieniądze na budowę ul. Wiejskiej, kanalizacji i rozbudowę siedziby PSON, a Powiat Świdnicki na rozbudowę Zespołu Szkół nr 1 i modernizację internatów.

„Polski Ład” to przygotowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości program społeczno-gospodarczy na okres pandemii. Oprócz szeroko ostatnio komentowanych zmian podatkowych zakłada on również m.in. wsparcie dla samorządów, które mogą starać się o nawet 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów inwestycji.

Nabór wniosków w ramach pierwszego naboru odbył się latem, a jesienią ogłoszono wyniki. Świdnik otrzymał 14,5 mln zł na dwa z trzech zgłoszonych projektów: budowę zadaszenia miejskiego targowiska z montażem paneli fotowoltaicznych (9,5 mln zł) oraz budowę hali sportowej przy SP nr 3 (5 mln zł). Trzy wnioski do rządowego programu złożyło również Starostwo Powiatowe w Świdniku. Dotyczyły one rozbudowy Zespołu Szkół nr 1 w Świdniku, remontów lub budowy ponad dziesięciu odcinków dróg i modernizacji budynku Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Kolejowej. Powiat otrzymał 4,25 mln zł na ostatnie z tych zadań.

Przed końcem minionego roku ogłoszono start kolejnego naboru wniosków. W drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych uruchomiono równolegle dwa nabory: w naborze zwykłym, tak jak w pierwszej edycji, wnioski mogą składać wszystkie samorządy. Dodatkowo gminy popegeerowskie mogą składać wnioski w równoległym naborze przeznaczonym tylko dla nich.

Wnioski, które składają samorządy mogą dotyczyć 36 tzw. obszarów inwestycyjnych. Największą szansę na dofinansowanie mają inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, w zeroemisyjne źródła ciepła i gospodarowanie odpadami. Każdy urząd miasta lub gminy może złożyć trzy wnioski, w których wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5, 30 i 65 mln zł. – Nabór trwa do połowy lutego i w tym czasie na pewno te wnioski złożymy. Obecnie jeszcze je dopracowujemy. Nasze priorytety się nie zmieniają – będziemy starać się o środki finansowe na drogownictwo oraz oświatę. Myślimy o rozbudowie Zespołu Szkół nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku oraz modernizacji internatów przy naszych szkołach. Uczniowie i rodzice wybierając szkołę zwracają uwagę na tę bazę i zależy nam na tym, by była ona jak najlepsza – mówi starosta świdnicki, Łukasz Reszka.

Do drugiego rozdania „Polskiego Ładu” przymierza się również miasto Świdnik. Jak informuje wiceburmistrz Marcin Dmowski, Urząd Miasta będzie ubiegał się o dofinansowanie na budowę ulicy Wiejskiej, rozbudowę budynku przy ul. Kościuszki, z którego korzysta Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku oraz budowę sieci kanalizacyjnej w kilku rejonach miasta. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here