„Świdnickie Spacery” – nasza duma

Świdnik to miasto ludzi odważnych. Kochających wolność i prawdę. Ludzi, którzy w mrocznych czasach stanu wojennego wyszli na ulice, żeby w pokojowy sposób sprzeciwić się złu niszczącemu Polskę.

36 lat temu odważni mieszkańcy Świdnika powiedzieli: “Dość kłamstwom!”. W mroźny wieczór, kiedy w telewizji zaczynała się emisja “Dziennika Telewizyjnego”, wyszli na ulicę Sławińskiego (dzisiejsza Niepodległości). Tak narodziły się “Świdnickie Spacery” – słynny protest przeciwko propagandzie i komunistycznemu zniewoleniu.

“Świdnickie Spacery” to jeden z filarów naszej tożsamości. Obok pięknej lotniczej przeszłości i teraźniejszości czy pamiętnego Świdnickiego Lipca. Wydarzenie z którego możemy być dumni. Wydarzenie, które jest dla nas wskazówka, że zawsze warto przeciwstawiać się kłamstwu i złu.

Jestem dumny z mieszkańców Świdnika, którzy odważyli się walczyć o prawdę, godność i wolność. To również dzięki nim żyjemy w niepodległej Polsce. Mam dla nich ogromny szacunek i wdzięczność.

Upamiętniamy wydarzenia z naszej historii z których możemy być dumni. Dlatego zapraszam do wspólnego świętowania 36 rocznicy “Świdnickich Spacerów”. Zaczynamy 5 lutego od złożenia kwiatów przy pomniku upamiętniającym “Spacery” (plac obok fontanny, godzina 19.00). Potem będą m. in. koncerty w Miejskim Ośrodku Kultury. Szczegółowy program obchodów znajdziecie Państwo na miejskim portalu swidnik.pl.

Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika