Świdniczanie chcą wiedzieć

Na stronie starostwa powiatswidnik.pl codziennie zamieszczana jest informacja o sytuacji epidemicznej w powiecie, ale tylko dane dotyczące kwarantanny są w podziale na gminy

O codzienne przekazywanie przez ratusz informacji o liczbie świdniczan zakażonych koronawirusem, ozdrowieńców, osób objętych kwarantanną i nadzorem sanitarnym interpeluje miejski radny Grzegorz Doroba. Burmistrz odpowiada, że nie leży to w gestii miasta, a ewentualnie starosty, do którego na bieżąco trafiają takie informacje.

Radny Grzegorz Doroba (KO) uważa, że na stronie internetowej świdnickiego ratusza powinny być codziennie publikowane dane związane z aktualną sytuacją epidemiczną na terenie miasta.

– Mieszkańcy skarżą się, że nigdy nie mogą znaleźć danych dotyczących aktualnej liczby świdniczan zakażonych koronawirusem, ozdrowieńców czy osób objętych kwarantanną, a niesprawdzone, niepotwierdzone informacje przekazywane z ust do ust wywołują niepotrzebne zamieszanie i niepokój – uważa radny Grzegorz Doroba, prosząc burmistrza o przeanalizowanie problemu i pozytywne rozpatrzenie wniosku.

W odpowiedzi burmistrz Waldemar Jakson napisał, że jeszcze w kwietniu miasto wystąpiło do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdniku z prośbą o przekazywanie informacji dotyczących liczb zakażonych, objętych kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym czy ozdrowieńców, a otrzymane dane zostały opublikowane na stronie www.swidnik.pl, ale zgodnie z przyjętym przez inspekcję sanitarną i ministerstwo zdrowia schematem na bieżąco takie informacje nie są przekazywane bezpośrednio poszczególnym gminom, tylko starostom poszczególnych powiatów, którzy są odpowiedzialni za informowanie mieszkańców o sytuacji epidemicznej na ich terenie.

– Takie rozwiązanie ma ograniczyć pomyłki i chaos informacyjny – napisał Waldemar Jakson, dodając, że starosta codziennie otrzymuje od Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdniku dane dotyczące liczby nowych zakażeń, przypadków ozdrowienia czy osób objętych kwarantanną z podziałem na poszczególne gminy.

Na stronie powiatu świdnickiego faktycznie codziennie publikowane są statystyki dotyczące sytuacji epidemicznej, ale w przypadku liczby zakażeń czy ozdrowieńców są one podawane dla całego powiatu, a jedynie liczby osób w kwarantannie są rozbite na poszczególne gminy. Danych, o których mówi radny Doroba, w podziale na gminy nie znajdziemy również na stronach i mapach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie również prezentowane są dane dla całych powiatów.

Dla uspokojenia mieszkańców Świdnika i pozostałych gmin powiatu świdnickiego informujemy, że aktualnie na terenie żadnej z gmin nie ma ani jednego przypadku COVID-19, a ostatni z czterech przypadków zakażeń koronawirusem na terenie powiatu miał miejsce ponad trzy tygodnie temu. Dziś cała czwórka jest już zdrowa. I oby tak zostało. JN