Świdniczanie czujni

W ostatnich dniach do mieszkań świdniczan pukali młodzi ludzie, podając się za przedstawicieli UNICEF-u. Mieszkańcy miasta zachodzą w głowę, czy to rzeczywiście przedstawiciele działającej na rzecz dzieci fundacji, czy zwykli oszuści.


– Do mojego mieszkania zapukało ostatnio dwoje młodych ludzi – opowiada nasza czytelniczka. – Pomyślałam, że to jacyś akwizytorzy i zechcą mi coś wcisnąć. Ale powiedzieli, że są z UNICEF i nie zbierają pieniędzy. W trakcie rozmowy wyszło jednak, że chcieli, aby co miesiąc wysyłać im na konto 35 zł. Wręczali mi nawet specjalny blankiet i powiedzieli, abym udała się z nim do banku i zadysponowała stały przelew.
Jak dodaje kobieta, karteczkę z numerem konta wzięła, ale do banku nie poszła, bo do tej pory nie ma stuprocentowej pewności, że miała do czynienia z przedstawicielami UNICEF-u, a nie oszustami.
– Tyle się teraz słyszy o różnych oszustwach i wyłudzeniach, zwłaszcza do osób takich jak ja, starszych, mieszkających samotnie. Przestępcy potrafią być bezwzględni – mówi kobieta.
O to, czy para młodych ludzi, która odwiedziła naszą czytelniczkę reprezentowała UNICEF zapytaliśmy w biurze Stowarzyszenia w Warszawie. Jak się okazuje, w dniach 11-13 stycznia przedstawiciele UNICEF, rzeczywiście odwiedzali mieszkańców Świdnika, zachęcając do przyłączenia się do programu UNICEF365.
– Program UNICEF365 nie jest działaniem akcyjnym, lecz wieloletnią formą regularnego wspierania działań UNICEF, którą oferujemy naszym darczyńcom – wyjaśnia Monika Kacprzak, rzecznik prasowy UNICEF Polska. – Na terenie całej Polski fundraiserzy UNICEF zachęcają do dołączenia do programu, odwiedzając osoby w domach lub stojąc w centrach handlowych. Każdego dnia ludzie decydują się wspomóc nasze działania po rozmowie z naszymi fundraiserami. Środki przekazywane przez darczyńców w ramach programu UNICEF365 są przekazywane na projekty UNICEF w tych miejscach na świecie, gdzie potrzeby dzieci są największe, jeszcze zanim uruchomimy zbiórkę na ten cel. Tak było np. w przypadku Syrii czy Rogu Afryki. Ponieważ stała darowizna należy do najefektywniejszych form wsparcia działań pomocowych, będziemy prosić i zachęcać do niej dopóty, dopóki dzieci będą potrzebować naszej pomocy.
Rzeczniczka dodaje jednak, że przedstawiciele UNICEF-u nie zbierają gotówki, a ich rolą jest jedynie zapoznawanie ludzi z działaniami organizacji i zachęcanie do dołączenia do programu UNICEF365. Dodatkowo każdy fundraiser UNICEF ma cyjanową kamizelkę oraz imienny identyfikator. Dla pewności, numer z identyfikatora można wpisać na stronie  unicef.pl/UNICEF365/Nasi-Fundraiserzy  i przekonać się, czy rzeczywiście rozmawia z nami fundraiser UNICEF. Można również zadzwonić pod numer (22) 56 80 365 (poniedziałek-piątek w godzinach 9-20, sobota 9-15). (w)

UNICEF – Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci – organizacja humanitarna będąca częścią systemu ONZ działająca na rzecz dzieci na całym świecie. M.in. prowadzi akcję ratujących życie szczepień w najbiedniejszych państwach świata, buduje szkoły, walczy z głodem.