Świdniczanie na rowery!

We wtorek w Świdniku na rowerzystów czekały pakiety śniadaniowe i słodki poczęstunek

Świdnik jak co roku wziął udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Od wtorku do niedzieli w mieście odbywał się liczne akcje promujące ekologiczne środki transportu.


Pierwszego dnia, tj. we wtorek, organizatorzy rozdawali napotkanym na świdnickich ścieżkach rowerowych cyklistom pakiety śniadaniowe – łącznie rozdano ich ok. 200. W akcji wzięli udział m.in. radny Marcin Magier oraz Maciej Dudzik i Kamil Grabowski z Młodzieżowej Rady Miasta.

W środę uczniowie klas 1-3 z SP nr 7 wzięli udział w niecodziennych zajęciach edukacyjnych, które odbywały się w trolejbusie, który zajechał pod ich szkołę. W nowoczesnym pojeździe, wyposażonym w napędzające go baterie elektryczne, pracownicy MPK i ZTM Lublin uświadamiali młodych pasażerów o tym, że warto korzystać z ekologicznego transportu zbiorowego, a nie zanieczyszczać powietrza samochodowymi spalinami, opowiadali o zasadach bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej, obowiązkach pasażerów i pokazali jak obsługiwać biletomat.

Tego samego dnia odbył się audyt infrastruktury rowerowej. Samorządowcy (m.in. Włodzimierz Radek, Andrzej Radek i Marcin Magier) wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów sprawdzili stan ścieżek i dróg rowerowych w mieście oraz zastanawiali się jakie jeszcze udogodnienia można wprowadzić dla cyklistów.

– Tematem przewodnim audytu było „Bezpieczeństwo wokół szkół”. Podczas przejazdu skoncentrowanego wokół placówek oświatowych pokazywaliśmy przedstawicielom miasta i powiatu dobre przykłady oraz takie, które musza być poprawione. Mam nadzieję, że w kolejnych audytach wezmą udział wszyscy radni oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta – mówi Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów.

Z powodu deszczu audyt skończył się szybciej niż zaplanowano i jego uczestniczy przenieśli się do ratusza, gdzie rozmawiano o wnioskach z przeprowadzonego przejazdu i postulatach, które od dawna zgłaszają rowerzyści: np. wprowadzenie zmiany organizacji ruchu przy I LO im. Władysława Broniewskiego i Zespole Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida. Pojawił się m.in. pomysł stworzenia zespołu konsultacyjnego w skład, którego weszliby np. rowerzyści, radni, projektanci, którzy zadbałby o uwzględnienie interesu cyklistów przy planowanych inwestycjach drogowych. Rozmawiano również o tym, jak wprowadzić ruch rowerowy na osiedlu Wschód, gdzie mieszka ok. 5 tys. osób, a nie ma żadnej infrastruktury rowerowej.

W czwartek i piątek zbierano podpisy pod projektem „Eko transport rowery towarowe i riksze”, które do tegorocznej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego zgłosiło Stowarzyszenie Świdnik Miasto dla Rowerów.

Ponadto w piątek oficjalnie otwarto nowo wybudowany park przy al. Lotników Polskich za stacją paliw Orlen. Otwarciu towarzyszył piknik z grami i zabawami dla dzieci, które w ten sposób, jako pierwsze „przetestowały” pierwszy z czterech mających powstać w Świdniku do 2021 roku parków w ramach unijnego programu „Zielony LOF”.

Z kolei z okazji przypadającego w niedzielę „Dnia bez samochodu” świdniczanie mający ze sobą dowód rejestracyjny samochodu mogli korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską oraz przez pierwszą godzinę bezpłatnie korzystać z rowerów dostępnych na stacjach Roweru Miejskiego. Zwieńczeniem ETZT był zorganizowany już po raz dwunasty przez Grupę Rowerową „Alfa” Rajd o Błękitną Koszulkę Serca. Uczestnicy przejechali ulicami miasta do Lasu Rejkowizna, by następnie wrócić pod muszlę koncertową Miejskiego Centrum Usług Socjalnych, gdzie odbył się piknik rowerowy, podczas którego policja znakowała jednoślady, a straż miejska przeprowadziła konkurs wiedzy o ruchu drogowym.

– Błękit ma nawiązywać do zdrowia, a sam rajd ma promować sport. Chodzi o to, żeby zachęcić całe rodziny do aktywności fizyczne np. po niedzielnym obiedzie, kiedy jest doskonała pora do wspólnego, zdrowego spędzenia czasu – mówi Bogusław Kocira z Grupy Rowerowej Alfa.

Również w niedzielę odbył się finał świdnickiej odsłony akcji „Rower pomaga” podczas której rowerzyści wpisują przejechane kilometry do specjalnej aplikacji, a za każdy milion pokonanych kilometrów organizatorzy fundują wybranym organizacjom społecznym czy np. domom dziecka, rower. JN