Świdniczanie reagują

Ponad tysiąc zagrożeń zgłosili mieszkańcy powiatu świdnickiego w aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najwięcej, bo prawie połowa z nich, dotyczyła przekraczania przez kierowców dozwolonej prędkości. Skarżyliśmy się też na nieprawidłowo zaparkowane samochody i pijących alkohol w niedozwolonych miejscach.


Policjanci ze świdnickiej komendy podsumowali pierwszy rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – aplikacji, która pozwala w łatwy i szybki sposób przekazać informacje o zagrożeniach w naszej okolicy. Można to zrobić przez smartfon, komputer lub tablet z dostępem do internetu. Należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i dodać odpowiednią kategorię zagrożenia na mapie. Zgłoszenie trafi do odpowiedniej komórki policji i zostanie zweryfikowane. Jeśli się potwierdzi, policja naniesie je na mapę. Z jednego urządzenia można zgłosić jedno zagrożenie dziennie.
– Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może podzielić się z policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w jego otoczeniu. Informacje, które są prezentowane na mapach, uwzględniają nie tylko kategorie przestępstw i wykroczeń, ale i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców mogą negatywnie wpływać na poczucie bezpieczeństwa. Strona KMZB jest cały czas modyfikowana i wprowadzane są nowe rozwiązania aby kontakt z policją był jeszcze prostszy i łatwiejszy – mówi mł. asp. Elwira Domaradzka, rzecznik KPP w Świdniku.
Mapa cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Świdnika i powiatu świdnickiego.
– Od jej uruchomienia odnotowano ponad 1000 zgłoszeń, z czego 70 proc. potwierdziło się. 530 zgłoszeń dotyczyło gminy Świdnik i Mełgiew, a 476 pochodziło z terenu Trawnik, Piask i Rybczewic – dodaje E. Domaradzka.
Problemem najczęściej zgłaszanym przez mieszkańców Świdnika i okolic było przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierowców. Takich zgłoszeń wpłynęło 530. Na kolejnym miejscu uplasowało się nieprawidłowe parkowanie – 175 zgłoszeń i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 106 zgłoszeń. Kolejne 77 zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowej infrastruktury drogowej, a 29 – złej organizacji ruchu drogowego. Policjanci przypominają, że „Mapa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych. (w)