Świdniczanie rodakom na święta

Podczas ubiegłorocznej akcji świdniczanie zebrali dla rodaków za wschodniej granicy blisko 2,5 tony darów

W Świdniku trwa doroczna zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Wschodzie. To już jej dziewiętnasta edycja. Organizatorzy szacują, że od początku trwania akcji wysłali ponad 40 ton darów. W tym roku zamówili 240 pudeł, które tradycyjnie chcą wysłać przed świętami. Pomóż je zapełnić.


– Jestem przekonany, że zainicjowana przed 19 laty zbiórka wciąż ma sens. Od naszych rodaków z Radunia (na Białorusi – przyp. red.) słyszymy, że czekają na paczki cały rok. I nie chodzi nawet o materialny wymiar pomocy, ale o wyraz pamięci. Ozdobione biało-czerwoną flagą pudełka przechowywane są często w reprezentacyjnych miejscach mieszkań – mówi Kazimierz Bachanek, koordynator akcji.

– Stale zwiększa się też krąg osób otrzymujących świąteczne prezenty. Zaczynaliśmy od współpracy z Raduniem, potem z seminarium katolickim pod Lwowem. Od kilku lat wozimy paczki do Jawora, a w tym roku trafią one też do Czerkasów – słyszymy.

Do udziału w akcji zachęca burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Wspomóc ją może każdy z nas. Organizatorzy będą przyjmowali produkty spożywcze w opakowaniach nietłukących się o długim terminie przechowywania, takie jak: olej, cukier, ryż, konserwy, środki higieniczne, kosmetyki, chemię gospodarczą, słodycze, kawę, herbatę oraz przyprawy. Dary można składać od 12 listopada do 7 grudnia w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 5 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-15), w biurze poselskim Artura Sobonia (ul. Okulickiego 20B od poniedziałku do piątku w godz. 9-17) oraz w siedzibie Klubu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” (ul. Niepodległości 13, przy poczcie, od wtorku do piątku w godz. 9-12). Zbiórka będzie również prowadzona przez uczniów SP nr 5 i wolontariuszy w marketach na terenie Świdnika.

8 grudnia, po zakończeniu zbiórki, paczki z darami opuszczą Polskę. Każda waży około 10 kilogramów i zawiera podstawowe artykuły spożywcze oraz słodycze. W każdej też znajdzie się opłatek i kartki świąteczne przygotowane przez uczniów świdnickich szkół.

Oprócz żywności przyjmowane są również datki pieniężne. Można je wpłacać na konto: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Świdniku nr konta 06 8689 0007 6000 1100 2000 0010 z dopiskiem „Pomoc dla rodaków ze Wschodu”. Organizatorami akcji są Ruch Odbudowy Polski Koło w Świdniku, Szkoła Podstawowa nr 5, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Świdniku oraz Urząd Miasta Świdnik. W sprawach związanych ze zbiórką można dzwonić do koordynatora akcji pod numer 602 504 662. (mg)