Świdniczanie tęsknili za książkami

Ponownie otwarta 6 maja, po dwóch miesiącach przerwy spowodowanej epidemią, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku, nie narzeka na brak czytelników.


– Cieszymy się, że czytelnicy o nas nie zapomnieli, a warto nas odwiedzać, bo mamy sporo nowości, które zamawiałyśmy jeszcze przed pandemią albo w jej trakcie – mówi Joanna Makuszewska z MPB w Świdniku.

O czym powinniśmy pamiętać, korzystając z biblioteki? Tak jak wszędzie obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust; zalecane jest również noszenie rękawiczek. W bibliotece jednocześnie może przebywać 7 czytelników pozostałe osoby muszą poczekać w kolejce na zewnątrz.

– Nasi czytelnicy bez problemów stosują się do tych wytycznych i są świadomi, że nawzajem musimy dbać o swoje bezpieczeństwo. Z myślą o nim przygotowaliśmy też osobne stanowisko do oddawania książek. Czytelnik po przyjściu do biblioteki najpierw oddaje książki, które trafiają do pięciodniowej kwarantanny. Następnie czytelnik dezynfekuje dłonie i przychodzi po książki. Pewnym utrudnieniem jest to, że nie może tych książek wybierać sam, z półki, tylko podają je bibliotekarze – wyjaśnia J. Makuszewska.

Świdnicka książnica wprowadziła też nową usługę, w ramach której czytelnicy mogą zamówić książki przez internet. Wystarczy przejrzeć katalog online i wysłać maila z interesującymi nas tytułami, a następnego dnia będą one gotowe do odbioru. Pracownicy biblioteki radzą, by korzystać z tej możliwości po godzinie 18.

Inną nowością, wymuszoną stanem epidemicznym w kraju, było też przygotowane przez pracowników biblioteki spotkanie z czytelnikami w sieci. Dotyczyło ono literatury skandynawskiej.

– Odbyło się ono online, w formie webinarium i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nie wiem, czy biblioteka „na żywo” przyciągnęłaby tylu słuchaczy i to z tak odległych miejsc, bo oprócz gości z powiatu i Lublina mieliśmy także osoby z Warszawy czy Wrocławia. Spotkanie odbyło się ramach zadania „Czytelnicy wysokich lotów”, które otrzymało dotację z programu Partnerstwo dla książki, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W planach mamy kolejne spotkanie z tego cyklu, tym razem będzie to spotkanie z literaturą czeską. Już dziś serdecznie na nie zapraszamy – mówi Joanna Makuszewska. (w)