Świdniczanie wspomogli schronisko

Na przestrzeni zaledwie jednego tygodnia świdniczanie zorganizowali dwie akcje charytatywne i zebrali ok. 4600 zł i kilkadziesiąt puszek karmy dla psiaków z likwidowanego schroniska w Krzesimowie.


Do zamknięcia schroniska zostało niewiele czasu. Prowadzona od lat przez Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami placówka ma być zamknięta z końcem czerwca, bo Nadleśnictwo Świdnik wypowiedziało Animalsom umowę dzierżawy nieruchomości. W przytulisku znajduje się cały czas ponad 40 psów, które czekają na adopcję oraaz potrzebują jedzenia i leków. Na szczęście oprócz troskliwej opieki mogą liczyć na dobre serce świdniczan, którzy w ubiegłym tygodniu zorganizowali dwie akcje charytatywne na rzecz schroniska.

Pierwsza z nich odbyła się w niedzielę 7 kwietnia. Z tej okazji w Miejskim Ośrodku Kultury można było obejrzeć spektakl „A na jutro tort u Jana” w wykonaniu Teatru Puk-Puk i posłuchać koncertu Natalii Krysy z Trawnik, która wystąpiła z piosenkami ze swojej płyty „Ktoś niesamowity”. Artystycznym występom towarzyszyła licytacja fantów, z której dochód był przeznaczony na bezdomne czworonogi z Krzesimowa. Najwyżej wylicytowanym przedmiotem okazała się teczka na dokumenty przekazana przez przewodniczącego Rady Miasta Świdnik, Włodzimierza Radka. Jej cena sięgnęła 150 zł. Niewiele mniej przyniosła licytacja piłki z autografami siatkarzy MKS Avia czy trening z maratończykiem Michałem Borowcem.

– W sumie udało się zebrać ok. 2260 zł. Część pieniędzy pochodziła z licytacji, a reszta to datki uczestników. Do tego jeszcze zebraliśmy ok. 600 zł podczas turnieju siatkarskiego, który przez cały weekend odbywał się w Świdniku – mówi Majka Gulanowska ze schroniska w Krzesimowie. – „Gośćmi specjalnymi” imprezy w MOK były nasze dwa psiaki – Krawacik i Pucka – dodaje.

Drugą imprezę dedykowaną czworonogom zorganizował Spółdzielczy Dom Kultury w Świdniku. W czwartek, 11 kwietnia, w ramach koncertu „Paka dla Bezdomniaka” wystąpili: uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku, zespół Quenya, Zespół Tańca Nowoczesnego „Ambarass”, Puzzle Dance Crew i Zespół Taneczny SDK. Tu również odbyła się licytacja na rzecz schroniska. Piłka siatkarzy Avii „poszła” za 200 zł, łóżka dla czworonogów za 150 zł, a zdjęcie zespołu Bajm z autografem Beaty Kozidrak za 120 zł.

– Koncert bardzo się udał, odwiedziło nas ok. 300 osób w tym jeden z siatkarzy Avii – Dariusz Bonisławski – opowiada Edyta Socha, kierownik SDK. – Z licytacji i do puszek zebraliśmy łącznie ponad 1800 zł, a całej zbiórce kibicowały psiaki z krzesimowskiego schroniska – Wiera i Koci Ogon. JN