Świdniczanin z nagrodą ministra

Zdzisław Stypiński

Zdzisław Stypiński, szkoleniowiec pływaków świdnickiej Avii, jako jeden z 56 polskich trenerów, został laureatem pierwszej edycji rządowego programu „Pierwszy trener”. W ten sposób ministerstwa: sportu oraz rodziny, pracy i polityki socjalnej chcą docenić pierwszy trenerów późniejszych mistrzów Europy, świata i Igrzysk Olimpijskich.


Ministerialny program „Pierwszy trener” został zainicjowany w 2017 roku. Jego pomysłodawcą jest minister sportu Witold Bańka, który uważa, że pierwsi trenerzy naszych najlepszych sportowców, którzy odkryli ich talent, dali im pierwsze szlify i bez których nie byłoby późniejszych sukcesów, są często niedoceniani lub całkiem zapomniani. Kandydatów do tytułu i nagrody zgłaszać mogą sami sportowcy. Wśród pierwszy laureatów nagrody znalazł się świdniczanin Zdzisław Stypiński, trener pływaków Avii, którego kandydaturę zgłosił jego wychowanej – Jan Hołub, obecnie jeden z najlepszych polskich pływaków, medalista mistrzostw Europy przygotowujący się do olimpiady w Tokio.

– Jestem bardzo zadowolony, że doceniono mnie i wszystkich, którzy jako pierwsi szkolili późniejszych mistrzów, o ich sukcesy to efekt ciężkiej i sumiennej pracy u podstaw – mówi Zdzisław Stypiński. – Janek trenował ze mną 6 lat i zdobył mistrzostwo Europy juniorów, będąc jeszcze moim. podopiecznym. Później przyszedł do Szkoły Mistrzostwa Sportowego i ćwiczył we Wrocławiu. Jestem dumny i bardzo cieszę się z jego sukcesów – mówi o swoim utalentowanym podopiecznym trener Stypiński.

Uroczysta gala z udziałem ministrów, laureatów i gości odbyła się 18 grudnia w hotelu Sheraton w Warszawie. Najlepsi szkoleniowcy oprócz podziękowań i dyplomów otrzymali jednorazową nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Wśród laureatów oprócz Z Stypińskego znaleźli się wychowawcy takich sportowców, jak: Paulina Guba, Stefan Hula, Bartosz Kurek, Marcin Lewandowski, Joanna Fiodorow czy Sofia Ennaoui. Joanna Niećko