Świdniczanka wróciła do miasta

Nowa historia Świdniczanki, klubu sportowego, który w ubiegłym roku obchodził swoje 60-te urodziny, pisze się na naszych oczach. Z początkiem 2021 roku piłkarze wracają ze Świdnika Małego do Świdnika, gdzie przy ul. Turystycznej ponownie znajdą swój dom. Wiosną na czwartoligowych boiskach zawodnicy będą występowali wprawdzie nadal na Neptun Arenie w Świdniku Dużym, ale już pod szyldem KS Świdniczanka, a nie Gminno-Ludowe Towarzystwo Sportowe Świdniczanka Świdnik Mały, jak to miało miejsce jesienią, po historycznym awansie z klasy okręgowej.

Zmiany w Świdniczance to pokłosie powołania w czerwcu 2020 roku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Klub Sportowy Świdniczanka Świdnik, której głównymi udziałowcami zostały dwie świdnickie firmy – Klastmed i SAWA, główni sponsorzy, od lat wydatnie wspierający drużynę seniorów.

– KS Świdniczanka została utworzona głównie z myślą o rozwoju naszej akademii. Stawiamy na młodzież – mówi prezes Paweł Walczak, były trener i wiceprezes GLTS Świdniczanka Świdnik Mały, którego członkowie w grudniu 2020 roku podczas walnego zgromadzenia podjęli uchwałę o przekazaniu sekcji piłki nożnej do Klubu Sportowego Świdniczanka Świdnik spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

– Chcemy zwiększyć liczbę grup młodzieżowych w naszym klubie. Teraz blisko setka chłopców trenuje w czterech zespołach, wkrótce grup będzie sześć. W przyszłości to młodzi piłkarze mają być chlubą naszego klubu, zresztą tak jak pierwsza drużyna seniorów, której celem jest gra w III lidze. Czy będziemy bili się o awans? Na to pytanie odpowiedź jest tylko jedna: Nie czy, ale kiedy? Za rok, a może nieco później – dodaje prezes Walczak.

KS Świdniczanka wreszcie znalazła swój dom. Klub wraca po ponad 15 latach do Świdnika. Dzięki umowie dzierżawy zawartej ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Świdniku KS Świdniczanka korzystać będzie z boiska przy ul. Turystycznej. Kilka kroków dalej, przy ul. Kosynierów 17 B, w byłym magazynie mieścić się będą klubowe biuro oraz szatnie dla pierwszej drużyny i grup młodzieżowych. Obecnie trwa remont pomieszczeń, który powinien zakończyć się na przełomie stycznia i lutego.

Zgodnie z umową, jaką klub zawarł ze Spółdzielnią Mieszkaniową boisko wraz z przyległym terenem już zostały ogrodzone, a płyta poddana została generalnej renowacji. To nie koniec. Obiekt będzie miał także oświetlenie, tak by piłkarze mogli trenować i rozgrywać mecze nie tylko w ciągu dnia.

Na razie nie jest planowe, by drużyna seniorów, która ligowe spotkania od dwóch sezonów rozgrywa na Neptun Arenie w Świdniku Dużym, grała o punkty przy ulicy Turystycznej.

– Oczywiście chodzi o wymogi licencyjne, choćby ilość miejsc na widowni – tłumaczy prezes Walczak i dodaje, że zawodnicy przy Turystycznej na razie będą na pewno trenowali.

Od wczoraj świdnicki klub ma także nowy adres strony internetowej – ksswidniczanka.pl

BAS