Świdnik bez długów

Serwis samorząd.pap.pl opublikował ranking polskich miast i gmin pod względem zadłużenia. Świdnik znalazł się w nim wśród 96 gmin, które nie mają długów. Taką sytuacją może się pochwalić tylko 2,5 proc. polskich samorządów.

Z końcem 2017 roku portal samorząd.pap.pl zamieścił ranking zadłużenia polskich samorządów. Stworzono go w oparciu o dane Ministerstwa Finansów i Głównego Urzędu Statystycznego.
Z zestawienia wynika, że zadłużenie wszystkich miast i gmin w Polsce przekracza już 54 mld złotych, co w przeliczeniu na głowę mieszkańca daje kwotę 882 zł. Relatywnie najbardziej zadłużonym samorządem w kraju jest gmina Ostrowice (woj. zachodniopomorskie), gdzie na statystycznego obywatela tej liczącej niecałe 2,5 tys. mieszkańców gminy przypada 18,6 tys. zł należności. Wrażenie robi również kwota, najwyższa w Polsce, zadłużenia Warszawy – ponad 5,5 mld złotych. Biorąc jednak pod uwagę ponad 17-miliardowy roczny budżet stolicy, współczynnik zadłużenia jest średni.
A jak w rankingu wypadł Świdnik? Nasze miasto jest jednym z niespełna stu samorządów (w tym 14 z województwa lubelskiego) w kraju, które mogą pochwalić się brakiem kredytów.
Burmistrz Waldemar Jaksona uważa, że dobra kondycja finansowa Świdnika to sukces polityki jego i miasta. Nieco inaczej widzi to świdnicka opozycji, która podnosi, że taka sytuacja dowodzi, że przez lata można było wykonać o wiele więcej inwestycji i pozyskać na nie więcej środków unijnych.
– Brak długów cieszy, bo przed nami duże inwestycje – odpiera takie zarzuty burmistrz. – W ciągu najbliższych lat będziemy na nie potrzebować około 140 mln zł. Rozsądnie i odpowiedzialnie wydajemy pieniądze podatników, a przy tym myślimy perspektywicznie i całościowo. Przez wiele lat strategia zarządzania gminą była taka, aby zgromadzić kapitał na inwestycje i wkład własny na projekty realizowane ze wsparciem unijnym. Dziś jesteśmy gotowi do pozyskiwania tych funduszy i śmiałej realizacji strategicznych planów rozwoju miasta. Gdyby jednak nie było możliwości zdobycia dotacji, jesteśmy w stanie udźwignąć ciężar tych inwestycji z własnych środków. Świdnik jest w czołówce najlepiej zarabiających miast w Lubelszczyźnie – ponad połowa naszego budżetu pochodzi ze środków własnych, więc nawet jeśli zaistniałaby potrzeba posiłkowania się kredytem, to jego obsługa byłaby dla nas nieodczuwalna. (w)