Świdnik gości rodaków zza wschodniej granicy

Od 1 do 10 lipca Świdnik gości dzieci z polskich rodzin mieszkających na Białorusi i Litwie. Akcja odbywa się już po raz osiemnasty. Czynnie uczestniczą w niej mieszkańcy miasta, goszcząc młodych rodaków w swoich domach.


Każdy z dziesięciu dni pobytu jest wypełniony atrakcjami – w programie są m.in. wycieczki do sejmu i Centrum Kopernika w Warszawie, nad jezioro, do parku linowego i na pole golfowe. Codziennie dzieci uczestniczą również w mszy świętej w Okrągłym Kościele, o co prosili ich rodzice i opiekunowie. Goście z Białorusi przyjechali do lotniczego miasta już osiemnasty raz, a z Litwy po raz drugi.

– Na wakacje do nas przyjechało 43 dzieci w wieku od 7 do 17 lat. To bardzo grzeczne, spokojne i skromne dzieci , które są zachwycone wszystkim, co im tutaj oferujemy – mówi Anna Broda z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

MOK zapewnia gościom transport, obiady i różnorakie zajęcie. Mieszkańcy Świdnika, ale również Bystrzejowic, Nowego Krępca i Podzamcza zadbali o noclegi oraz śniadania i kolacje.

Świdnik od dawna utrzymuje kontakt z polskimi rodzinami z Litwy i Białorusi. W okresie bożonarodzeniowym i wielkanocnym prowadzona jest zbiórka darów, które co roku przed świętami trafiają do naszych rodaków. JN