Świdnik liderem i wizjonerem

Burmistrz Waldemar Jakson i wiceburmistrz Marcin Dmowski chwalą się kolejnymi wyróżnieniami zdobytymi przez miasto

Jak co roku Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opracowało ranking „Liderzy inwestycji”, prezentujący wydatki majątkowe poszczególnych samorządów poczynione na przestrzeni ostatnich trzech lat (2018-2020). Bardzo dobrze w tym zestawieniu wypadł Świdnik, który w porównaniu z ubiegłym rokiem awansował z 30 na 5 miejsce. Miasto wyróżniono również tytułami „Wizjonera oświaty” i „Samorządowego Lidera Programu Mieszkanie Plus”.

W najnowszym rankingu „Wspólnoty” Świdnik zajął 5. miejsce w kategorii miast powiatowych (na 267 miejsc), przeznaczając ok. 1660 zł w przeliczeniu na mieszkańca na wydatki inwestycyjne. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęły Polkowice z kwotą 2,6 tys. zł na mieszkańca.

To najwyższe jak dotąd miejsce Świdnika w tym rankingu „Wspólnoty”. W poprzednim dotyczącym lat 2017-19 zajął 30. miejsce, wcześniej, za lata 2016-18 – 147. a w rankingu z lat 2015-17, jeszcze niższe, bo 190. Oprócz tabel prezentujących poszczególne miejsca w rankingu, „Wspólnota” publikuje również wywiady z włodarzami najwyżej sklasyfikowanych gmin. Do udziału w takiej rozmowie zaproszony został także burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson, który opowiedział o najważniejszych działaniach inwestycyjnych poczynionych przez gminę na przestrzeni ostatnich lat w tym m.in. budowie kolektora, ulic, programie modernizacji gruntówek oraz Strefie Aktywności Gospodarczej.

Tytuł „Lidera inwestycji”, w imieniu burmistrza Jaksona, odebrał jego zastępca, Marcin Dmowski podczas XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. Świdnik został wyróżniony również tytułem „Wizjonera oświaty”. To – jak tłumaczą urzędnicy – docenienie za dobre wyniki osiągane przez uczniów, ale też strategiczne myślenie o lokalnej oświacie i rozwijanie kompetencji dla edukacji przyszłości. Świdnik znalazł się także w gronie 10 miast wyróżnionych tytułem „Samorządowego Lidera Programu Mieszkanie Plus”, za inwestycję zrealizowaną we współpracy z PFR Nieruchomości, w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here