Świdnik liderem wśród lubelskich gmin

Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson z dyplomem dla najlepszej gminy Lubelszczyzny 2021

Gmina Świdnik została laureatem Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. W pokonanym polu nasze miasto zostawiło 208 gmin. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Puchaczów, a trzecim Biłgoraj.


Wyniki tegorocznego plebiscytu organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie poznaliśmy w ubiegły czwartek, podczas gali nagrodzenia laureatów, która odbyła się w Janowie Lubelskim. Awans Świdnika na pozycję lidera z 17 miejsca w poprzednim rankingu jest pewnym zaskoczeniem, choć obserwujący jak z roku na rok zmienia się teraz Lotnicze Miasto mówią, że nie ma w tym żadnej sensacji. Na drugim miejscu uplasowała się gmina Puchaczów, która w zeszłorocznym zestawieniu znalazła się na 4 pozycji, a na trzecim Biłgoraj, który awansował z 14 miejsca.

Ideą organizowanego od kilku lat Rankingu Gmin jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie woj. lubelskiego. Ranking powstaje w oparciu o ocenę potencjału, aktywności i wyników osiąganych przez gminy województwa lubelskiego w sferze społecznej i gospodarczej dokonywanej na podstawie danych gromadzonych przez system statystyki publicznej oraz inne instytucje publiczne. – Do oceny poziomu rozwoju gminy wykorzystano syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 16 wskaźników mierzących w sposób bezpośredni i pośredni potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Przy doborze wskaźników kierowano się kryterium merytorycznym, dążąc do wyłonienia zmiennych pozwalających na pomiar i wielowymiarową ocenę sytuacji społeczno-ekonomicznej gmin. To zapewnia obiektywność wyników – wyjaśnia dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu FRDL.

– Ranking Gmin Lubelszczyzny jest bardzo ciekawą inicjatywą. Jeśli spojrzymy na listę 20 czołowych miast i gmin zaobserwujemy, że to nie ich wielkość decyduje o sukcesie. Nie liczy się bowiem proste porównanie bezwzględnej wartości nakładów na tę czy inną dziedzinę aktywności, ale trafne definiowanie priorytetów, zrównoważone traktowanie różnych „paragrafów budżetowych” i sukces w postaci zadowolenia mieszkańców. Druga w rankingu gmina Puchaczów znana jest z zamożności spowodowanej obecnością na jej terenie kopalni węgla, ale już mieszczące się w pierwszej dwudziestce gminy Księżpol czy Łukowa nie dysponują potężnym zapleczem gospodarczym. Z kolei Puławy, po których można spodziewać się ogromnego potencjału, zajęły miejsce piąte – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

– Pierwsze miejsce jest może pewną, miłą zresztą niespodzianką, ale zwróćmy uwagę, że od kilku lat Świdnik pnie się w górę również w rankingach porównujących konkretne, wycinkowe obszary samorządowej rzeczywistości. To zdecydowanie zachęca do dalszych wysiłków, by nasze miasto stawało się jeszcze bardziej nowoczesne, coraz lepiej zaspokajające potrzeby i aspiracje mieszkańców – dodaje wiceburmistrz Marcin Dmowski.

W ramach rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Lubelszczyzny poza miastami na prawach powiatu (209 gmin). ZM

Pierwsza dziesiątka Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021

1. Świdnik (gmina miejska) 56,0
2. Puchaczów (g. wiejska) 54,0
3. Biłgoraj (g. miejska) 51,9
4. Lubartów (g. miejska) 51,6
5. Puławy (g. miejska) 50,7
6. Głusk (g. wiejska) 49,5
7. Tomaszów Lub. (g. miejska) 46,9
8. Wólka (g. wiejska) 46,8
9. Niedrzwica D. (g. wiejska) 46,5
10. Niemce (g. wiejska) 46,4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here