Świdnik na jazzowo

W najbliższy weekend Świdnik ponownie odwiedzą wielkie jazzowe sławy. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentują się m.in. Grażyna Łobaszewska i Tomasz Stańko.
Pierwszy raz festiwal muzyki jazzowej odbył się w Świdniku w 1996 roku. Właśnie wówczas Elvin Jones, legendarny perkusista, koncertując w naszym mieście, podjął decyzję o objęciu wydarzenia swoim patronatem. Od tej pory Świdnik Jazz Festival stał się jedną ze sztandarowych imprez muzycznych w lotniczym mieście.
Przez lata Świdnik odwiedziły wielkie gwiazdy polskiego i światowego jazzu. W tym roku przypada piętnasta, jubileuszowa edycja festiwalu i jak zapewniają organizatorzy i na niej gwiazd nie zabraknie. Świdnik Jazz Festival rozpocznie się w najbliższy piątek od koncertu Helicopters Brass Orchestra. Występ świdnickiego i mocno utytułowanego zespołu został zaplanowany na godz. 19.00 w sali koncertowej MOK. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
W sobotę centrum kultury zacznie rozbrzmiewać na jazzowo już od 17.00 za sprawą grupy Jakub Dybżyński Equilateral Trio. Bilety na koncert kosztują 5 zł w przedsprzedaży i 10 zł w dniu koncertu. Gwiazdą pierwszego festiwalowego dnia będzie Grażyna Łobaszewska z zespołem AJAGORE. Wokalistka ma na swoim koncie takie hity jak choćby „Czas nas uczy pogody” „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś”. Od lat współpracuje również ze znanymi muzykami jazzowymi, wśród nich jest Krzysztof Ścierański, Janusz Skowron czy Jarosław Śmietana. Bilety na koncert można kupić po 50 zł w przedsprzedaż i 60 zł w dniu koncertu.

W niedzielę spotkanie z jazzem rozpocznie zespół Mikromusic. Grupa wystąpi w ramach projektu Mikromusic Orkiestra, czyli dodatkowo z kwartetem dętym. Bilety można kupować w przedsprzedaży za 45 zł, w dniu koncertu po 55 zł. Gwiazdą wieczoru będzie legendarny trębacz jazzowy Tomasz Stańko & Kroke. Bilety na występ są dostępne po 90 zł w przedsprzedaży i 100 zł w dniu koncertu.
(kal)