Świdnik na podglądzie

Miejski monitoring w Świdniku liczy już 85 kamer

Zakończył się montaż 25 nowych kamer monitoringu miejskiego w Świdniku. Oznacza to, że obecnie strażnicy miejscy korzystają już z 85 takich urządzeń, a w ich polu widzenia znajduje się większa część miasta, w tym świdnickie „wylotówki”.

Nowe kamery – rejestrujące zdarzenia w jakości HD – znalazły się m. in. przy dawnym skate parku przy ul. Kruczkowskiego, na bloku przy ul. Wyspiańskiego, obok barów przy ul. Bankowej. Monitoring zainstalowano również na ulicy Głowackiego (w pobliżu placu zabaw i zewnętrznej siłowni) ulicach Sportowej i Szkolnej (okolice stadionu) oraz na rondzie u zbiegu al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej.
Nowością są kamery rozpoznające numery tablic rejestracyjnych samochodów. Zamontowano je przy drogach wyjazdowych z miasta.
O pomoc w rozlokowaniu nowych kamer straż miejska poprosiła mieszkańców. To świdniczanie, wypełniając ankiety, wskazywali miejsca wymagające dodatkowego nadzoru.
– Odzew mieszkańców był duży. W ankiecie uczestniczyło kilkaset osób. Bardzo dziękujemy za wszystkie wskazówki. Pomogło nam to w wyborze miejsc – mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.
Pieniądze na nowe kamery (ponad 100 tys. zł.) SM w Świdniku pozyskała z rządowego programu „Razem bezpieczniej”, a ok. 75 tys. zł na ten cel dołożył Urząd Miasta Świdnik. Z tych pieniędzy organizowane są również akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a na przejściach dla pieszych pojawiło się dodatkowe oznakowanie, czyli tzw. „kocie oczka”.
(opr. w)