Świdnik w niebieskiej akcji

Był koncert, marsz ulicami miasta i podświetlone na niebiesko budynek MOK i miejska fontanna – tak wyglądały w Świdniku obchody Światowego Dnia Autyzmu.


Autyzm jest zaburzeniem na tle neurorozwojowym. Jego objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i trwają całe życie. Niestety, wiedza społeczeństwa na jego temat jest niewielka. Wciąż zdarza się, że autyści spotykani w miejscach publicznych są uważani za osoby niegrzeczne lub źle wychowane. Aby zwrócić uwagę m.in. na ten problem 2 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Autyzmu. W Świdniku, jak co roku, również pamiętano o tej dacie.
Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku przygotowało obchody pod hasłem „Świdnik dla autyzmu”.
– Głównym celem naszych działań jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu – mówi Dorota Żurek, jedna z organizatorek.
Program został podzielony na trzy części. Pierwszą z nich był koncert „Artyści świdniccy dla autyzmu”, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury 2 kwietnia. Również 2 kwietnia od godz. 17 do 21 fontanna miejska oraz budynek MOK były podświetlone na niebiesko – kolor symbolizujący solidarność z osobami autystycznymi. Trzecim etapem obchodów był marsz „Idź – Maszeruj dla Autyzmu”, który odbył się we wtorek 4 kwietnia. Jego uczestnicy przeszli z placu Konstytucji 3 maja przez ul. Wyszyńskiego do parafii pw. NMP Matki Kościoła. Sponsorem akcji „Świdnik dla autyzmu” był Urząd Miasta, a burmistrz Waldemar Jakson, objął wydarzenie swoim honorowym patronatem.
– To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że zostałem zaproszony do współorganizacji tak ważnego wydarzenia. Troską staramy się objąć wszystkich mieszkańców Świdnika, pamiętając szczególnie o tych, którzy naszej pomocy potrzebują najbardziej – mówił burmistrz Świdnika. (w)