Świdnik pachnący oregano

Zielniki stanęły w kilku punktach Świdnika

Bazylia, rozmaryn, mięta, oregano i melisa – donice wypełnione m. in. tymi ziołami stanęły w kilku miejscach Świdnika. Cieszą oko, pięknie pachną i jak zapewniają pracownicy Pegimeku, można je zrywać i używać np. w kuchni.


Jak tłumaczy prezes Pegimeku, Jerzy Irsak, pomysł na ozdobienie miasta zielnikami zrodził się przypadkiem.

– Pijąc kawę na tarasie, zapytałem żonę skąd u nas taki przyjemny zapach. Okazało się, że to właśnie zioła. Pomyślałem, że może warto zastosować takie rozwiązanie też w mieście. Mamy trochę skwerów, na których ludzie chętnie odpoczywają i skoro stawiamy tam donice z kwiatami, czemu nie ustawić też takich z ziołami. Jak się okazuje inne miasta też to praktykują – tłumaczy prezes Irsak. Donice wypełnione kompozycją różnych ziół: maggi (kocanką włoską), bazylią, rozmarynem, miętą pieprzową, kubańskim i klasycznym oregano, szałwią, macierzanką i melisą mają także inne, praktyczne zastosowanie.

– Zastanawiałem się jak spowodować, żeby niektórzy mieszkańcy przestali nam podkradać bratki z donic. One kosztują niewiele, a mimo to mamy do czynienia z takimi aktami wandalizmu. Jeśli chodzi o zielniki, to wręcz zachęcamy, aby mieszkańcy z nich korzystali i zrywali, to czego potrzebują. Ewentualne braki będziemy uzupełniać. Po części to również edukacja i promocja zdrowego stylu życia, a dla nas, jako spółki, nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi wydatkami – mówi prezes.

Donice z pachnącymi ziołami ustawiono na razie w trzech miejscach, przy siedzibie spółki na ul. Konopnickiej, obok Urzędu Miasta i Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Po sezonie urlopowym będą umieszczane również na skwerach. Pomysł spodobał się mieszkańcom.

– Moim zdaniem to bardzo fajna inicjatywa. Te kompozycje ziół ładnie wyglądają, a przy okazji w drodze z pracy można coś sobie zerwać – chwalą mieszkańcy.

Na donicach z ziołami umieszczono napis Eko Pegimek. Jak dodaje prezes wszystkie proekologiczne działania i inwestycje prowadzone przez miejską spółkę będą opatrzone właśnie takim logiem. (w)