Świdnik powalczy o tytuł „Eco-miasta”

Świdnik chce być „Eco-Miastem”. O taki tytuł powalczy w konkursie organizowanym przez Ambasadę Francji i Centrum UNEP/GRID w Warszawie.


– „Eco-Miasto” – taki tytuł byłby miłym wyróżnieniem dla nas wszystkich. Wniosek na konkurs już wysłaliśmy. Trzymajcie kciuki – napisał na Facebooku burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson.

Konkurs ma na celu wyróżnienie tych miast i gmin, które dbają o zrównoważony rozwój i są najbardziej zaangażowane w ochronę środowiska.

– Podejmujemy wiele takich działań, choć zdajemy sobie sprawę, że wciąż jest wiele do zrobienia. Budujemy nowe parki, energooszczędny żłobek, podejmujemy działania zachęcające do kompostowania, zbierania deszczówki, którą wykorzystujemy również do nawadniania trawników i roślin wokół Parku Avia – wylicza Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

Jak zauważają urzędnicy proekologicznych działań podejmowanych przez miasto jest znacznie więcej. Wpisują się w nie m.in. kwietne łąki, projekty takie jak OwaDom, działania podejmowane w celu ochrony lasu Rejkowizna, czy budowa wykonanego z naturalnych surowców leśnego placu zabaw przy ulicy Wrzosowej.

O tym, czy wysiłki naszego miasta zostaną docenione przez konkursowe jury, dowiemy się za kilka miesięcy. (w)