Świdnik rajem dla cyklistów

Na wyremontowanej ulicy Czereśniowej wprowadzono kontraruch dla rowerzystów

Ma się nim stać do 2023 roku. Przynajmniej takie zobowiązanie podjął burmistrz Waldemar Jakson, podpisując w trakcie kampanii przed ostatnimi wyborami samorządowymi ze Stowarzyszeniem Świdnik Miasto Dla Rowerów deklarację rowerową, zawierającą listę dziesięciu konkretnych działań, jakie podejmie miasto na rzecz cyklistów. Jak zapewnia ratusz, ich realizacja już się rozpoczęła.


Deklaracja składa się z 10 punktów. Każdy, jak przekonuje Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów, jest istotny, dla rozwoju kultury rowerowej i poprawy komfortu i bezpieczeństwa przy poruszaniu się rowerem po lotniczym mieście. Burmistrz zobowiązał się m.in. połączyć wszystkie lokalne szkoły ścieżką rowerową, tak, aby dzieci mogły bezpiecznie dojechać do każdej z placówek. W planach jest też stworzenie razem ze Spółdzielnią Mieszkaniową łącznika rowerowego na osiedlu Wschód, co oznacza wybudowanie ścieżki od ulicy Niepodległości do Armii Krajowej.

Ubiegający się wówczas o reelekcję włodarz Świdnika obiecał także stworzenie dokumentu określającego standardy budowania tras rowerowych, nad których przestrzeganiem będzie czuwał zespół opiniujący, w skład, którego wejdą urzędnicy, policjanci, strażnicy miejscy, członkowie Świdnickiego Klubu Rowerowego ALFA i Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów. Gospodarz miasta zadeklarował również, że miasto będzie przeprowadzał kampanie zachęcające do dojeżdżania rowerem do szkoły i pracy.

Do końca kadencji w Świdniku ma powstać 10 nowych stacji roweru miejskiego z 80 dodatkowymi jednośladami do wypożyczania. W najbliższych pięciu latach ma także stanąć pod wszystkimi szkołami 500 nowych stojaków na rowery, a na minimum pięciu ulicach wprowadzony zostanie kontraruch dla rowerzystów. Do tego w mieście zainstalowanych zostanie pięć elektronicznych liczników mierzących, ilu świdniczan wybiera taki sposób komunikacji.

Lista zadań jest długa i ambitna, ale, jak zapewnia ratusz, zgodnie z obietnicą wszystkie zostaną wykonane. Ich realizacja, jak informują urzędnicy, już się rozpoczęła. Przy ulicach Kusocińskiego i Spadochroniarzy powstają ścieżki rowerowe. Obie będą miał nawierzchnię bitumiczną, która będzie standardem przy powstawaniu nowych tras dla jednośladów. Na wyremontowanej ulicy Czereśniowej wprowadzono kontraruch. Trwają dyskusje nad tym, żeby wprowadzić taki ruch w innych miejscach, na które zgodę wyrazi policja.

W szkołach podstawowych prowadzona jest akcja edukacyjna zachęcająca uczniów do jazdy rowerem i przybliżająca im zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Urząd zapowiada poprowadzenie w trakcie najbliższego, przypadającego na przełomie maja i czerwca, Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu dużej kampanii promującej przesiadania się z samochodów na np. jednoślady.

– Mamy sezon zimowy, więc siłą rzeczy te działania na rzecz cyklistów nie są aż tak widoczne. Na pewno ich intensywność wiosną i latem, wraz z poprawą warunków atmosferycznych, będzie dużo większa – mówi Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik. – Na pewno deklaracja podpisana z rowerzystami nie była pustymi hasłami bez pokrycia i będzie konsekwentnie realizowana.

Joanna Niećko