Świdnik rozbłyśnie LED-ami

W przyszłym roku Urząd Miasta Świdnik wymieni blisko tysiąc ulicznych latarni na energooszczędne. Nowe lampy pojawią się w całym mieście i będą zdalnie sterowane, a do tego tańsze w utrzymaniu.


W ubiegłym roku miasto Świdnik przystąpiło do promującego niskoemisyjność unijnego programu, realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Uchwała podjęta w tej sprawie przez radnych zobowiązała władze miasta do ubiegania się o dofinansowanie na modernizację istniejącego oświetlenia na energooszczędne.

Dwa miesiące temu, kiedy Urząd Marszałkowski w Lublinie opublikował listę zadań, które otrzymały dofinansowanie w ramach tego programu, Świdnika na niej nie było, ale finalnie środków wystarczyło również dla naszego miasta.

– Początkowo znaleźliśmy się na liście rezerwowej. Okazało się jednak, że po przetargach są oszczędności i ostatecznie nasz wniosek również został uwzględniony do dofinansowania – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrz Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

W ramach projektu prawie tysiąc ulicznych latarni zostanie zastąpiona lampami LED, o wiele bardziej ekonomicznymi, niż używane dotąd sodowe. Ponadto w ramach projektu miasto chce wymienić też uszkodzone słupy oświetleniowe, a w 51 szafkach oświetlenia ulicznego zamontować zdalny system inteligentnego sterowania oświetleniem z transmisją danych. Umożliwi on kontrolę nad czasem świecenia lamp poprzez zdalne ustawianie zegara astronomicznego, kontrolę zużycia energii, oszczędności w zużyciu energii poprzez redukcję mocy oraz skuteczniejszą konserwację lamp.

Wartość całego projektu została wyceniona na blisko 2 mln zł, z czego prawie 1,3 mln będzie stanowić unijna dotacja.

– Niebawem ogłosimy przetarg na to zadanie, a czas na wymianę latarni mamy do końca przyszłego roku – dodaje M. Dmowski. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here