Świdnik w czołówce finansowego rankingu

Na wysokim, dziewiątym miejscu w Polsce i najwyższym w woj. lubelskim, spośród wszystkich 236 gmin miejskich kraju, znalazł się Świdnik w ogłoszonym w ubiegłym tygodniu prestiżowym Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego przygotowywanym co roku przez Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. – Nie pracujemy dla rankingów, jednak jest to dla nas potwierdzenie, że to, co robimy, przynosi efekty – komentuje Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.


W rankingu branych jest pod uwagę siedem wskaźników: Udział dochodów własnych w dochodach ogółem; Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem; Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem; Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń; Udział środków europejskich w wydatkach ogółem; Relacja zobowiązań do dochodów ogółem; Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach.

Na miejsce w czołówce mogą więc liczyć samorządy, które nie tylko najwięcej przeznaczają na inwestycję i pozyskują na nie środki zewnętrzne, a przy tym mają bezpieczne zadłużenie. Do ubiegłego roku na szczytach rankingu trudno było szukać miast, gmin, czy powiatów z naszego regionu. Zmienił to Świdnik, który w rankingu za 2019 rok został sklasyfikowany na 12 miejsce. W tym roku jest jeszcze wyżej – na 9. pozycji w kraju i 1. w województwie wśród gmin miejskich.

– Nie pracujemy dla rankingów, jednak jest to dla nas potwierdzenie, że to, co robimy, przynosi efekty. Zawsze z ciekawością zerkamy na wyniki tej analizy. Jest bardzo obiektywna, bo realizują ją ekonomiści. Pokazuje, że miasto obrało dobry kierunek. Z roku na rok zajmujemy coraz wyższe miejsca w plebiscycie – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza i dodaje – Ranking rankingiem, przede wszystkim jednak zależy nam na tym, jak Świdnik odbierają mieszkańcy. To oni obserwują jak zmienia się miasto, a podczas wyborów wystawiają nam ocenę.

Wśród 1533 gmin wiejskich najwyżej uplasowały się Chojnice z województwa pomorskiego, w kategorii 642 gmin miejsko-wiejskich zwyciężyły Poddębice (woj. łódzkie), w kategorii 236 gmin miejskich triumfowała Podkowa Leśna (woj. mazowieckie), wśród 66 miast na prawach powiatu zwyciężył Poznań, a Lublin znalazł się na odległym 56. miejscu. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here