Świdnik w rękach weteranów

Najbardziej sprawdzoną i doświadczoną ekipę w świdnickim samorządzie ma KWW Waldemara Jaksona

Większość z nowo wybranych świdnickich radnych może pochwalić się nie tylko pokaźnym doświadczeniem samorządowych, ale i życiowym. Aż pięciu jest po siedemdziesiątce, kolejnych pięcioro zbliża się do sześćdziesiątki lub jest po sześćdziesiątce, a tylko czterech rajców ma mniej niż czterdzieści lat.


KO dobija 60-tki

Najwyższą średnią wieku w Radzie Miasta Świdnik będzie mógł się wykazać klub radnych Koalicja Obywatelska. Pięciu wybranych z tej listy radnych liczy sobie średnio blisko 60 lat, choć statystykę znacząco podnosi najstarszy świdnicki radny – 78-letni Stanisław Skrok, który zapewnia, że sił i energii mu nie brakuje, a samorząd zna jak własną kieszeń.

– W 1990 roku zostałem pierwszym burmistrzem Świdnika, potem przez pięć kadencji byłem radnym – wspomina radny senior. – Nie wyobrażam sobie życia bez pracy na rzecz mieszkańców. To dodaje energii, mobilizuje do działania.

Jakie radny ma plany na najbliższych pięć lat? – Startowałem z drugiego okręgu, więc dla mnie priorytetem jest zmiana północnej części miasta. Będę popierał każdą inicjatywę, która poprawi jakość życia tamtejszych mieszkańców – mówi S. Skrok.

Waldemar Białowąs, który poza skutecznym ubieganiem się o mandat radnego bez powodzenia startował na burmistrza Świdnika, przekonuje, że na listach Koalicji Obywatelskiej było mnóstwo młodych ludzi. – Wyborcy postawili jednak na tych doświadczonych, od lat związanych z samorządem i z dużym dorobkiem osobistym – stwierdza.

Radni burmistrza równie dojrzali

Średnia wieku nowo wybranych radnych ze związanego z PiS Komitetu Wyborczego Waldemara Jaksona, którzy zdobyli większość w radzie, zapewniając burmistrzowi Jaksonowi kolejne pięć lat stabilnych rządów, pod względem średniej wieku przebiliby nawet Koalicję Obywatelską, gdyby nie 27-letni Marcin Magier. Bez niego średnia wieku w klubie przekroczyłaby sześćdziesiątkę, a tak wynosi nieco ponad 57 lat.

W kampanii – jak sam przyznaje najmłodszy świdnicki radny – chciał się dać poznać nie jako poważny pan w garniturze, ale wesoły, przyjazny człowiek. Dziś, gdy pytamy, w jakiej roli widzi siebie w radzie, bez problemu wylicza listę inicjatyw, które chciałby podjąć.

– Jako dotychczasowy przewodniczący grupy doradczej do spraw realizacji programu „Dostępność plus” chciałbym się w Świdniku skupić na pomocy osobom niepełnosprawnym. Wspólnie z panem posłem Arturem Soboniem walczyłem o przedłużenie najmu schroniska w Krzesimowie i jako radny też chciałbym się zająć walką o prawa zwierząt – wymienia.

„Młodzieniaszki” z ŚWS

Najmłodszych radnych wprowadził do miasta Świdnik Wspólna Sprawa. Wybrana czwórka ma średnio 37 lat, co jest wynikiem znacznie odbiegającym od pozostałych dwóch komitetów. Co więcej, nie znajdziemy tam nikogo po pięćdziesiątce.

– To pokazuje, na jakich ludzi postawiliśmy. W Świdniku jest zdecydowanie czas na zmianę, na to, żeby pokolenie obecnych 30-40 latków wzięło odpowiedzialność za sprawy miasta i powiatu. Nasi wyborcy najwyraźniej też tak uważają, bo choć mieliśmy na listach kandydatów zróżnicowanych wiekowo, postawili na tych z krótszą metryką – komentuje Jakub Osina ze ŚWS i z dumą dodaje, że na ich listach wyborczych było dokładnie 50 procent kobiet. (mg)

Świdniccy radni według metryki:

Radni KWW Waldemara Jaksona
Aleksander SUSKI – 75 lat
Kazimierz BACHANEK – 73 lata
Stanisław KUBINIEC – 71 lat
Kazimierz PATRZAŁA – 71 lat
Janusz KRÓLIK – 60 lat
Mirosław TARKOWSKI – 59 lat
Roman KOZAK – 59 lat
Jerzy IRSAK – 53 lata
Andrzej KRUPA – 50 lat
Włodzimierz RADEK – 50 lat
Katarzyna DENIS – 40 lat
Marcin MAGIER – 27 lat
Radni KW Koalicja Obywatelska
Stanisław SKROK – 78 lat
Waldemar BIAŁOWĄS – 60 lat
Grzegorz DOROBA – 57 lat
Krzysztofa KAMIŃSKA – 57 lat
Robert SYRYJCZYK – 46 lat
RADNI KWW Świdnik Wspólna Sprawa
Mariusz WILK – 44 lata
Ireneusz SZUTKO – 41 lat
Maciej KANTOR – 34 lata
Magdalena SZABAŁA – 30 lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here