Świdnik wchodzi w Mieszkanie Plus

Pierwszy blok z 50 mieszkaniami ma być oddany w 2018 lub 2019 roku. Docelowo przy al. Armii Krajowej w Świdniku powstanie 6 budynków z 300 lokalami. W minioną środę miasto Świdnik przystąpiło do rządowego programu Mieszkanie Plus.
W pierwszej turze do programu Mieszkanie Plus przystąpiło 17 samorządów. Na liście z województwa lubelskiego była tylko Biała Podlaska. W minionym tygodniu do rządowego programu przystąpiło również miasto Świdnik. W sprawie budowy mieszkań w zeszłą środę w ratuszu został podpisany list intencyjny.
– Program, który proponuje rząd, ma uzupełniać ofertę dla polskich rodzin. Chcemy, żeby młodzi ludzie, którzy chcą mieszkać w Polsce, mieli takie wsparcie. Dzisiaj jedną z zasadniczych przyczyn, z powodu których Polacy wybierają emigrację zarobkową, jest brak możliwości uzyskania w sposób tani i wygodny mieszkania – mówił Artur Soboń, poseł PiS ze Świdnika. – Oferta jest skierowana do tych, którzy już mają rodziny i dzieci, ale również do tych, którzy dopiero zaczynają swój życiowy start.

Mieszkania wybuduje spółka BKG Nieruchomości S.A., podlegająca Bankowi Gospodarstwa Krajowego. Jej udziałowcem będzie gmina miejska Świdnik.
– Program jest skierowany do tych, którzy są wykluczeni z systemu bankowego (nie otrzymają kredytu – przyp. red.). Tym się różnimy od TBS, że nie jest wymagana wpłata 30 proc. wkładu i istnieje opcja dojścia do własności mieszkania – mówił Grzegorz Muszyński, doradca zarządu BGK Nieruchomości S.A., były prezes Portu Lotniczego Lublin. – Mamy tu do czynienia z czymś porównywalnym do leasingu samochodowego. Przez cały okres spłaty mieszkanie należy do BGK Nieruchomości, natomiast przy ostatniej wpłacie przechodzi na własność najemcy.
Program Mieszkanie Plus nie będzie dostarczał mieszkań socjalnych. – Jest kierowany do osób, które lokal mogą wynająć, a dzięki programowi po upływie pewnie ok. 30 lat będą mogły się stać jego właścicielami – dodawał Grzegorz Muszyński.
W minioną środę okazało się również, że w przypadku Świdnika można mówić już o konkretnej lokalizacji mieszkań i terminie oddania pierwszego bloku.

– Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do projektu i mamy już grunty przeznaczone na mieszkania – mówił Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Chodzi o tereny przy al. Armii Krajowej, które miasto w 2011 roku odkupiło od Coca – Coli. Po zmianie planów na części 7,5 ha działki miały powstać bloki. Pozostała część została zarezerwowana pod usługi publiczne. – W tym roku dokonaliśmy podziału terenu przeznaczonego pod budownictwo wielorodzinne na osiem mniejszych działek. Dwie mają zostać sprzedane, natomiast sześć chcemy zarezerwować dla programu Mieszkanie Plus – mówił Waldemar Jakson.
Przedstawiciele miasta na razie zapowiedzieli budowę pierwszego bloku z 50 mieszkaniami. – Realny termin otworzenia tego budynku to 2018 lub 2019 rok – mówił burmistrz Świdnika.
W pierwszym bloku powstaną przede wszystkim mieszkania małe i średnie, czyli od 30 do 52 mkw. Jak tłumaczyli przedstawiciele ratusza, w tej kwestii przeprowadzili już rozeznanie i wynika z niego, że na takie lokale jest największe zapotrzebowanie.
Przyszli najemcy lokali z programu Mieszkanie Plus zapłacą za mkw. od 10 do 20 zł. – Myślę, że ten program to strzał w dziesiątkę – mówił Waldemar Jakson. – Na terenie miasta mamy mieszkania spółdzielcze, prywatne i TBS. Lokale z rządowego programu idealnie będą uzupełniały tę ofertę. (kal)