Świdnik zaprasza na Narodowe Czytanie

W najbliższy wtorek 10 września o 11.00 w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się ósma edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Tym razem znani świdniczanie będą publicznie czytać znane polskie nowele.


Narodowe Czytanie w 2012 roku zainicjował ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Podczas pierwszej edycji publicznie czytano fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, rok później – dzieła Aleksandra Fredry, a w późniejszych latach były to kolejno: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, wybrane specjalnie na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę (czytano je zarówno w kraju, jak i w 134 miejscach na całym świecie).

– Podczas tegorocznej edycji akcji para prezydencka zaproponowała czytanie fragmentów wybranych ośmiu polskich nowel – informuje Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku, która jest organizatorem świdnickiej odsłony akcji.

Wybrane nowele to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuję do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

– Cieszę się, że w Świdniku od samego początku udało nam się przyłączyć do tej pięknej i potrzebnej akcji. Popularyzuje ona czytelnictwo, przypomina o ponadczasowym pięknie polskiej literatury. Co nie mniej ważne, dowodzi, że słowo ma moc łączenia nas wokół wspólnych wartości – dodaje burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, który będzie jedną z kilkunastu osób, które we wtorek w MOK będą czytać nowele.

Dzieła polskiej literatury będą czytać samorządowcy z miasta i powiatu, dyrektorzy szkół, przedstawiciele służb mundurowych, duchowni, menadżerowie lokalnych spółek. Oprócz czytania zaplanowano też quiz o twórczości i życiu autorów nowel. JN