Świdnik zaprasza na urodziny

65 lat temu Świdnik otrzymał prawa miejskie. Z tej okazji, 6 października, odbędzie się uroczysta msza święta, sesja Rady Miasta Świdnik i koncert w Miejskim Ośrodku Kultury.

O 10 rano odbędzie się msza święta w kościele pw. NMP Matki Kościoła tzw. „Okrągły Kościół” przy ul. Wyszyńskiego. Na 11.30 w ratuszu zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta Świdnik. Z kolei o 12.30 zacznie się część artystyczna w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury przy Al. Lotników Polskich. Wystąpią: Helicopters Brass Orchestra, ZTL Leszczyniacy oraz przedstawiciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich.

Jak mała wieś stała się miastem?

Do lat 30-tych ubiegłego wieku Świdnik był niewielką wsią, o której pierwsze wzmianki pojawiły się w XIV wieku. Kilka lat przed II wojną światową rozpoczęto w Świdniku budowę lotniska i szkoły Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, która miała szkolić pilotów. Ale obiekty nie przetrwały długo, bo już 2 września 1939 roku zostały zbombardowane przez Niemców, którzy przez całą wojnę używali lotniska do celów wojskowych, a tuż przed wkroczeniem oddziałów radzieckich do Lublina i Świdnika – zniszczyli je.

Władze PRL postanowiły wykorzystać lotnicze tradycje miasta i niedługo po wojnie rozpoczęły tu budowę Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, którą otwarto w 1951 roku. W tym samym roku powstały pierwsze bloki – przy ul. Świerczewskiego i Sławińskiego (obecnie Okulickiego i Niepodległości).

Osiedle rozwijało się na tyle szybko, że w 1954 roku nadano mu i pobliskiemu Adampolowi status miasta pod nazwę Świdnik (liczył wówczas ok. 7 tys. mieszkańców). Wraz z rozwojem WSK rosło również miasto. W latach 50-, 60- i 70- powstawały kolejne osiedla: Racławickie, Kopernika, Kościuszki, Sławińskiego – Wschód (obecnie Wschód), Lotnicze, Brzeziny, osiedla domków jednorodzinnych: Radość, Żwirki i Wigury oraz Olimpijczyków. Dziś Świdnik liczy ok. 40 tys. mieszkańców. JN