Świdnik zaświeci na niebiesko

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Głównym celem tej inicjatywy jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat dziecięcego autyzmu, a także zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem i ich rodziny. W akcję, tak jak co roku, włączy się także Świdnik.


– Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Dzieci nim dotknięte przejawiają objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Charakter zaburzeń autystycznych jest bardzo zróżnicowany. Typowe dla autyzmu problemy dotyczą przede wszystkim trudności w budowaniu relacji z innymi ludźmi oraz w porozumiewaniu się. Do charakterystycznych symptomów należą również ograniczone zainteresowania i powtarzające się wzorce zachowań. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia, jednak zdarza się, że rodzice dostrzegają pewne niepokojące sygnały już w pierwszym roku życia – mówi Magdalena Baracz z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku.
Niestety, wiedza społeczeństwa na temat tego schorzenia jest niewielka. Wciąż zdarza się, że autystycy spotykani w miejscach publicznych są uważani za osoby niegrzeczne lub źle wychowane. By to zmieniać, tak jak przed rokiem Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka, działające przy SOSW w Świdniku po raz kolejny organizuje akcję „Świdnik dla Autyzmu”.
Rozpocznie ją marsz pod hasłem „Idź, maszeruj dla autyzmu”, który 12 kwietnia przejdzie ulicami naszego miasta (zbiórka na placu Konstytucji 3 maja o godz. 10; przemarsz ulicą Niepodległości do ulicy Norwida 4 – plac przy SOSW w Świdniku).
– Po raz pierwszy pragniemy skierować nasze działania do młodzieży szkół świdnickich i zaprosić ich do kina LOT na projekcję filmu o tematyce związanej z autyzmem. Seans odbędzie się 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 9.30 – dodaje M. Baracz.
Na tym nie koniec. 20 kwietnia 2018 roku o godz. 18 w sali kameralnej Miejskiego Ośrodku Kultury odbędzie się koncert „Świdniccy Artyści dla Autyzmu”. Ponadto w kinie „Lot” zostanie zorganizowana wystawa prac uczniów z autyzmem SOSW w Świdniku.
Honorowy patronat nad wydarzeniami sprawują: Burmistrz Miasta Świdnika i Starosta Powiatu Świdnickiego, a współorganizatorem jest MOK.
– Od wiedzy, jaką posiadamy na temat autyzmu i sposobu jej wykorzystania, naszego zrozumienia i wsparcia zależy jakość życia osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Dlatego zachęcamy wszystkich, aby włączyli się do akcji. Można ubrać się na niebiesko, bo to kolor „przypisany” autyzmowi lub przypiąć niebieski znaczek, puzzla „Autism Speaks”. My proponujemy niebieskie serce dla autyzmu, przypięte w widocznym miejscu. Można również zapalić niebieskie światło w domu lub przed domem i szerzyć wiedzę o autyzmie online lub rozesłać informację o akcji – zachęcają pracownicy SOSW. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here