Świdnikowi zima niestraszna

W akcji odśnieżania doskonale sprawdził się najnowszy nabytek Pegimeku – Holder, wielofunkcyjna maszyna komunalna, która latem służy do zamiatania ulic, a na zimę wyposażana jest w pług i posypywarkę

Miniony tydzień przyniósł pierwsze tej zimy poważniejsze opady śniegu. Biało zrobiło się w całym regionie, a temperatura spadła poniżej zera. Tym samym zrobiło się niebezpiecznie na drogach. W Świdniku drogowcy jednak nie zaspali, bo ruszyli w teren już we wtorek w nocy, niedługo po pierwszych opadach.

– Staraliśmy się przygotować do tej zimy jak najlepiej. We wtorek w nocy wyjechaliśmy 7 ekipami i pracowaliśmy kilka godzin. Od 4 rano, w środę ekipy znów pojawiły się w terenie – mówi Jerzy Irsak, prezes Pegimeku.

Drogowcy odśnieżali ulice, chodniki i sypali sól. Po raz pierwszy do odśnieżania użyto Holdera, zakupionej niedawno wielofunkcyjnej maszyny komunalnej.

– Pojazd świetnie sprawdził się na chodnikach – dodaje J. Irsak. – Jest bardzo zwrotny i w znaczący sposób usprawnił nam pracę, bo jest nie tylko pługiem, ale jednocześnie rozrzuca sól. Jedynym problemem są parkingi, trzeba je odśnieżać ręcznie.

Ekipy odśnieżające pojawiły się na ulicach również w czwartkowe popołudnie, a w piątek znów pracowały już od 4 rano. – Do tej pory zima była dla nas łaskawa, ale wg zapowiedzi, czeka nas dwa tygodnie mrozów. Jesteśmy na to przygotowani. Jeśli nie będzie żadnego kataklizmu, przejdziemy przez zimę przysłowiową suchą stopą – mówi prezes Irsak.

Problemy dotyczące odśnieżania oraz śliskich ulic i chodników mieszkańcy mogą zgłaszać pod nr tel. 81 751 20 47.

Nie bądź obojętny

Zimowa aura może być niebezpieczna nie tylko dla kierowców. W związku z zapowiadanymi mrozami, świdnickie służby apelują, aby nie być obojętnym na tych, dla których niskie temperatury mogą stanowić zagrożenie życia. – Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze oraz samotne i nieporadne życiowo.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer alarmowy 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie – przypomina świdnicka policja. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here