Święte oburzenie

Rada Gminy Leśniowice ustanowiła podatek za plebanie. – To skandal. Za komuny nie udało się opodatkować Kościoła, a w czasach wolnościowych dzieją się takie rzeczy – oburza się ks. Jacenty Sołtys, proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Majdanie Leśniowskim, radny gminy Leśniowice.

Na terenie gminy Leśniowice funkcjonują trzy parafie: Parafia Polskokatolicka pw. NNMP w Majdanie Leśniowskim oraz dwie rzymskokatolickie – pw. Jana Chrzciciela w Rakołupach i pw. NNMP w Kumowie Plebańskim. Dotąd korzystały one ze zwolnień z podatku od nieruchomości i do gminy nie płaciły ani grosza. Teraz się to zmieni. Na ostatniej sesji Rady Gminy Leśniowice podjęto uchwałę, na mocy której części mieszkalne parafii, tj. plebanie, zostaną opodatkowane. Z podatku od nieruchomości nadal będą zwolnione pozostałe nieruchomości kościelne, tj. kancelarie, sale katechetyczne. Urzędnicy z Leśniowic wyjaśniają, że do tej pory szli duchownym na rękę, ale udogodnień w postaci zwolnień podatkowych od domów parafialnych nie stosuje się w innych samorządach. Temat nie mógł przejść na sesji bez echa, bo radnym gminy Leśniowice jest ks. Jacenty Sołtys, proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Majdanie Leśniowskim. Radny-proboszcz opodatkowanie plebanii uznał za skandal. Większość rajców nie podzielała jednak jego opinii.

Z sali padły głosy, że przecież wszyscy mieszkańcy muszą płacić podatki za budynki mieszkalne, więc księża też powinni. Sprzeciw radnego Sołtysa nie wystarczył, aby uchronić leśniowskie plebanie przed opodatkowaniem, bo większość radnych głosowała „za”. Od głosu w tej sprawie wstrzymały się radne Monika Mazur oraz Barbara Dziedzic.
Ks. Sołtysowi trudno się z tym pogodzić.
– Nic się w prawie nie zmieniło, aby nagle ustanawiać ten podatek – mówi proboszcz Sołtys. – Uważam, że to niesprawiedliwe. Pamiętam, gdy w czasach komunistycznych próbowano opodatkować kościoły i prymas zakazał księżom płacić. Tymczasem teraz, w czasach wolnościowych dzieją się takie rzeczy. Kościół to nie instytucja zarobkowa. Dobrze, że mam emeryturę, bo inaczej nie wiem, jak byśmy sobie w parafii poradzili.
Proboszcz Sołtys nie wie jeszcze, jaką kwotę będzie musiał uiszczać do gminy z tytułu ustanowionego podatku. – Trzeba czekać na rozliczenie z gminy – mówi z żalem.
Mieszkańcy gminy Leśniowice mają mieszane odczucia w tej sprawie.
– Wszyscy jesteśmy równi: skoro zwykli ludzie płacą podatek za budynki mieszkalne, księża też powinni płacić – mówi jeden z mieszkańców gminy Leśniowice. – Z drugiej strony i tak pewnie zapłacimy za to wszyscy, dając na tacę.
A jak jest w Chełmie? W Wydziale Finansowym Urzędu Miasta informują, że chełmskie kościoły – zgodnie z prawem – są zwolnione z podatku od nieruchomości, ale za części mieszkalne parafii podatek jest naliczany i uiszczany. (mo)