Świetlicki, Warga, Poniedzielski

Miasto Krasnystaw i Wojciech Machejus z KDK zapraszają na drugi Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Wydarzenie rozpoczęło się 23 sierpnia, a jego drugi etap odbędzie się w dniach 12-13 września w Krasnostawskim Domu Kultury.

Druga edycja muzyczno-literackiego festiwalu odbywa się w dziesiątą rocznicę jego pierwszej odsłony, której pomysłodawcą i organizatorem był krasnostawski animator kultury, dziennikarz, prozaik i publicysta – Mariusz Kargul. – Powrót do idei festiwalu to hołd złożony bezinteresownej działalności animacyjnej przedwcześnie zmarłego Mariusza, jak i promocja postaci oraz twórczości patrona wydarzenia, poety Stanisława Bojarczuka – mówi Damian Kozyrski, dyrektor KDK.

II Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka rozpoczął się koncertem „Nie tylko Starsi Panowie”, który odbył się w ostatnią niedzielę, 23 sierpnia. Wrześniowa część festiwalu rozpocznie się 12 września o godz. 16.00 w sali konferencyjnej KDK spotkaniem autorskim z Michałem Rusinkiem. Rusinek był sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej fundację. Kolejnym punktem programu będzie koncert „A kuku Bojarczuku” w wykonaniu zespołu Chłopcy Kontra Basia.

Na specjalne zamówienie Barbara Derlak i jej zespół o godz. 18.00 wykonają w KDK piosenki skomponowane do słów patrona festiwalu – Stanisława Bojarczuka. Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas dwie płyty: „Oj tak!” i „O”. Obydwie zostały nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk. Dzień zwieńczy potrójne spotkanie słowno-muzyczne. O godz. 20.00 w sali widowiskowej porozmawiają ze sobą Marcin Świetlicki, Mariusz Czubaj i Krzysztof Varga. – Podczas spotkania artyści opowiedzą o swoich książkach, a także o muzyce w literaturze oraz literaturze w muzyce. Nie wykluczają, że opowiedzą zupełnie o czymś innym – mówi Kozyrski.

Znakomitym dodatkiem do rozmowy będzie oprawa muzyczna stworzona przez Marcina Świetlickiego – melorecytacja i Mariusza Czubaja – sakosofon tenorowy. Świetlicki to jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, wokalista i założyciel zespołu Świetliki, powieściopisarz. Mariusz Czubaj to z kolei antropolog kultury, pisarz. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej – za książki „21: 37” w 2009 roku i „R.I.P.” w 2017 r. Gra na saksofonie altowym z zespołem muzycznym Zgniłość oraz Kornet Olemana. Trzeci rozmówca – Krzysztof Varga zawodowo związany jest z Gazetą Wyborczą, jako redaktor działu kultury.

Trzeci dzień imprezy otworzy występ Moniki Krajewskiej. Monika piosenką poetycką zajmuje się od kilkunastu lat. Swoją twórczością kilkakrotnie już uświetniała wydarzenia kulturalne w Krasnymstawie. Była u nas m.in. podczas I Festiwalu Sztuk Krasnych oraz na jednym z rozstrzygnięć Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej. Tego dnia zaprezentuje repertuar oparty na wierszach Mariusza Kargula tomiku „Niewczesny pogrzeb wierszoroba”. Usłyszymy „Stolicę Różaną”, „Płaikiem, gaikiem” czy „Kręgi energii”.

Po recitalu Moniki o godz. 17.00 zagra i zaśpiewa Mariusz Lubomski. Lubomski od początku swojej kariery kojarzony z piosenką autorską. Jest często zapraszany na Przegląd Piosenki Aktorskiej, nieobcy mu Przystanek Woodstock czy Jarocin. Lubomski brał udział w koncertach „Zielono mi” czy „Kombinat”, które dziś mają miano kultowych.

Artysta tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weilla-Brechta i Toma Waitsa. Ostatnim akcentem festiwalu będzie program pn. „Baaa…”, który zaprezentuje mistrz słowa nieśpiesznego – Andrzej Poniedzielski.

Festiwal poprowadzi Agnieszka Krawiec z Polskiego Radia Lublin. Festiwal na wniosek Wojciecha Machejusa realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krasnystaw na rok 2020. Bezpłatne zaproszenia na poszczególne wydarzenia są dostępne w kasie KDK od 18 sierpnia. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here