Święto najstarszej uczelni Lublina

8-9 czerwca odbędzie się Światowy Zjazd Absolwentów KUL. Najstarsza lubelska uczelnia świętuje setną rocznicę powstania.


Świętowanie rozpocznie się w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To w tym dniu obchodzone jest święto patronalne KUL. – Ponad 1300 absolwentów oficjalnie zgłosiło swój udział w zjeździe, a wiele osób informuje, że zamierza odwiedzić swoją uczelnię w tych dniach bez formalnej rejestracji. Na wszystkich czekamy. Przyjadą do nas goście z wielu krajów Europy, z USA i Kanady oraz z Australii – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL. Na absolwentów czekają wykłady, wystawy, koncerty i spotkania autorskie. Nie zabraknie również wyjątkowego tortu urodzinowego, który dla ponad tysiąca osób przygotują cukiernicy z cukierni „Williams”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy staną do wspólnej fotografii.

W piątek, 8 czerwca o godzinie 12.30 w akademickim kościele KUL odbędzie się uroczysta msza św. w intencji uniwersytetu, podczas której rektor KUL w specjalnym akcie zawierzy KUL Najświętszemu Sercu Jezusa. Po mszy św. rozpocznie się uroczyste spotkanie gości na dziedzińcu KUL. Podczas tego spotkania okolicznościowy wykład „100 lat Uniwersytetu katolickiego w Lublinie – zamierzenia i wyzwania” wygłosi prof. Stefan Sawicki, literaturoznawca, teatrolog, wybitny znawca twórczości Norwida, były prorektor KUL.

Podczas uroczystości rektor KUL wręczy także Medale Jubileuszowe 100-lecia KUL wybite przez Mennicę Polską. Medal jubileuszowy 100-lecia KUL został zaprojektowany przez Ewę Olszewską–Borys, absolwentkę ASP w Warszawie. Przed kilkunastoma dniami Medal Jubileuszowy 100-lecia KUL przyjął Ojciec Święty Franciszek oraz emerytowany papież Benedykt XVI.

Absolwenci będą mogli się spotkać także na swoich wydziałach w ramach wydarzenia „Otwarte katedry”, a w auli Stefana kard. Wyszyńskiego podyskutować o dziedzictwie KUL podczas panelu „Uczniowie wolności”, w którym udział wezmą miedzy innymi Bogdan Borusewicz, Adam Hlebowicz, dr Stanisław Majdański, ks. prof. Jerzy Szymik, abp Zbigniew Stankiewicz, ks. prof. Andrzej Szostek i prof. Adam Biela.

– Dla uczestników zjazdu zagrają znakomici artyści. W piątek absolwenci KUL usłyszą słynny cykl czterech koncertów skrzypcowych Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku” w wykonaniu skrzypaczki Natalii Walewskiej, która wystąpi z Orkiestrą Kameralną AMBERTO, a w sobotę, w innym klimacie dla gości KUL zagra światowej sławy zespół KROKE, któremu towarzyszyć będzie Anna Maria Jopek. (Konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna (81 532 64 32, 662 487 212) lub mailowa (absolwent@kul.pl). W piątek, po koncercie KUL zaprasza wszystkich gości na dziedziniec, gdzie od godz. 20.00 „Wieczór z muzyką” poprowadzi znany i lubiany dziennikarz muzyczny Marcin Kydryński. EM.K