Święto niezwykłej placówki

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Świdniku właśnie skończył 25 lat. Na urodzinach nie mogło zabraknąć występów artystycznych, wzruszających podsumowań i refleksji.
To było wielkie święto. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentowali się uczniowie i absolwenci SOSW w Świdniku. Publiczność gorąco oklaskiwała spektakl „Inny” w wykonaniu szkolnego Teatru Bez Nazwy. Gromkimi brawami nagrodziła również pokazy taneczne w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum wchodzących w skład SOSW. Na scenie nie zabrakło również absolwentów, czyli grupy wokalnej „To My” i dwóch par tanecznych. Furorę zrobił również występ nauczycieli SOSW, którzy zaprezentowali piosenkę „My belfrzy”.
Po części artystycznej przyszedł czas na kilka refleksji i podsumowań. – W tym roku obchodzimy 25-lecie naszej placówki, ale również 25-lecie szkolnego Teatru Bez Nazwy oraz 15-lecie przedsięwzięcia ekologicznego – mówiła Beata Michniewicz, dyrektor SOSW w Świdniku. – Jubileusz to nie tylko czas wspomnień i podsumowań, ale także podziękowań dla wszystkich, którzy uczestniczyli w życiu naszej placówki i byli dla nas wsparciem. Najważniejszym celem dla nas wszystkich jest, bez względu na poglądy, przekonania czy zmiany polityczno-społeczne, dobro naszych dzieci.
Szefowa placówki wspominała również nieżyjących nauczycieli i pracowników SOSW, wśród nich pierwszą dyrektor Henrykę Miazek. Nie zabrakło także podziękowań dla samorządów, jednostek nadzorujących pracę SOSW i sponsorów. Oczywiście nie mogło również zabraknąć słów skierowanych do wychowanków placówki.


– Kochani uczniowie, wspaniali wychowankowie, chcę, abyście byli dumni z tego, że uczęszczacie do takiej fajnej szkoły jak nasza – mówiła Beata Michniewicz. – W swojej karierze przepracowałam 10 lat w szkole ogólnodostępnej i powiem wam, że nigdy bym nie zamieniała naszej szkoły na żadną inną. Chce wam podziękować za to, jacy jesteście.
Dyrektor Michniewicz mówiła również o rodzicach podopiecznych świdnickiego SOSW. Dziękowała im za codzienny trud i siłę w pokonywaniu przeciwności losu.
– My, wychowawcy i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, dajemy ten dar narodowi i społeczeństwu. Kształcimy i wychowujemy młodzież szczególną, wyjątkową, taką, która wymaga poświęcenia, większej uwagi, zrozumienia, absolutnej empatii. Dlatego też dziękuję wszystkim pracownikom ośrodka za ich zaangażowanie i determinację – dodała Beata Michniewicz.
W jubileuszowych uroczystościach w SOSW uczestniczyli również przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, powiatu świdnickiego i urzędu miasta. Na sali zasiedli też zaprzyjaźnieni z placówką goście, uczniowie, nauczyciele i rodzice. Na koniec uroczystości organizatorzy zaplanowali urodzinowy poczęstunek. (kal)

Szkoła stworzyła im szansę

SOSW w Świdniku ma swoją siedzibę przy ul. Norwida 4. Od chwili założenia placówki opuściło ją już ponad 250 absolwentów. Ogromna większość uczniów z SOSW kontynuuje naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. W dorosłym życiu pracują, uczęszczają na Warsztaty Terapii Zajęciowej, zakładają rodziny. Z szacunków placówki wynika, że dawnym uczniom szkoły urodziło się już co najmniej 60 dzieci. W tej chwili do SOSW uczęszcza 98 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.