Święto poezji w bibliotece

Laureaci konkursu

W ubiegłym tygodniu (9 listopada) w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku odbył się drugi etap XVIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Anny Kamieńskiej. W krasomówcze szranki stanęli uczniowie szkół podstawowych z powiatu świdnickiego.

Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Anny Kamieńskiej to wydarzenie z długą tradycją. Każdego roku świdnicka książnica stara się przybliżyć zwłaszcza młodym czytelnikom postać i osiągnięcia swojej patronki.

– Anna Kamieńska była niezwykle ważną postacią w świecie literatury: nie tylko tworzyła dla dzieci i dorosłych, była również cenionym tłumaczem, eseistką i krytykiem literackim. Wszechstronność jej zainteresowań, charyzma i tytaniczna wręcz praca wraz z niezwykłą wrażliwością na zwykłe sprawy ludzkie i ogromną duchowością, kształtowały kulturę literacką powojennej Polski. Oceniana obecnie jako „trudna”, „niedzisiejsza” twórczość Anny Kamieńskiej rzadko jest wspominana i publikowana, a przecież są to teksty piękne i o dużej wartości, szczególnie dla młodych odbiorców. Celem naszego konkursu jest zaznajamianie czytelników z sylwetką i twórczością poetki oraz rozwijanie wrażliwości i zdolności interpretacyjnych uczestników – mówią pracownicy z MPBP w Świdniku.

W ubiegły wtorek, 9 listopada, w świdnickiej bibliotece odbył się drugi etap Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Anny Kamieńskiej. Wzięło w nim udział kilkunastu najlepszych młodych recytatorów z całego powiatu świdnickiego, wyłonionych podczas eliminacji miejskich i gminnych.

Uczestnicy prezentowali interpretacje wierszy Anny Kamieńskiej, Danuty Wawiłow lub Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W kategorii uczniów klas 1-3 laureatami zostali: 1 miejsce: Alan Marzęda – Zespół Placówek Oświatowych w Biskupicach, 2 miejsce: Aurelia Szyszło – SP nr 5 w Świdniku, 3 miejsce: Anna Gryka – SP w Piaskach. W kategorii uczniów klas 4-6 1 miejsce przyznano Gabrieli Misiurek – SP nr 7 w Świdniku, 2 miejsce Gabrielowi Iwaniukowi – SP w Mełgwi, a trzecie Weronice Okoniewskiej – SP w Mełgwi. W kategorii uczniów z klas 7-8 pierwsze miejsce zajęła Martyna Mazuryk – SP nr 7 w Świdniku, drugie Zuzanna Cholewa SP w Piaskach, trzecie Zuzanna Chmiel – SP w Mełgwi, a czwarte Oliwia Markiewicz – SP w Piaskach.

– Jesteśmy przekonani, że udział w konkursie przyniósł młodzieży dużo radości i satysfakcji z obcowania z piękną polską poezją. Dziękujemy nauczycielom i bibliotekarzom za uwrażliwianie na piękno języka oraz przygotowanie uczniów do konkursu – mówią organizatorzy.

Patronat nad etapem powiatowym objął starosta świdnicki Łukasz Reszka, a nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Świdniku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here