Święto Ziół, Chmielaki i Dożynki

W sierpniu mieszkańcy powiatu krasnostawskiego w weekendy nie będą się nudzić. Czekają ich Wojewódzkie Święto Ziół w Fajsławicach, Chmielaki Krasnostawskie i Dożynki Powiatu Krasnostawskiego.

Wielu mieszkańców powiatu krasnostawskiego co roku przyjeżdża do Pawłowa w gm. Rejowiec Fabryczny na Jarmark Pawłowski „Ginące Zawody”, bo drugiego takiego wydarzenia nie ma chyba w całej Polsce.

Tegoroczna impreza, która już na stałe zapisała się w kalendarzu wydarzeń kulturalnych województwa lubelskiego, odbędzie się tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia, czyli siódmego. Tydzień później, a konkretnie w poniedziałek 15 sierpnia, w Święto Matki Boskiej Zielnej, w Fajsławicach odbędzie się Wojewódzkie Święto Ziół. Od kiedy wójtem gminy został Janusz Pędzisz, gospodarzem tego corocznego wydarzenia jest gmina Fajsławice.

– Ostatnie trzy imprezy zorganizowaliśmy w Boniewie, ale tegoroczną planujemy w Fajsławicach, na boisku sportowym – mówi wójt Pędzisz. – Jesteśmy gminą typowo zielarską. Zioła są uprawiane na 700-800 hektarach. Fajsławice mają kojarzyć się właśnie z ziołami.

Wojewódzkie Święto Ziół rozpocznie się tradycyjnie od mszy świętej polowej. W dniach 19-21 sierpnia w Krasnymstawie z kolei odbędą się Chmielaki, czyli 51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów, na które zjeżdżają się mieszkańcy nie tylko ziemi krasnostawskiej, ale również ościennych powiatów. Program imprezy jeszcze nie jest znany.

Tydzień po Chmielakach, 28 sierpnia, w Łopienniku Górnym odbędą się Dożynki Powiatu Krasnostawskiego. – Przez pandemię Covid-19 mieliśmy problemy organizacyjne, nie występowaliśmy do gmin z propozycją, choć rok temu Rudnik zdecydował się na rolę gospodarza dożynek. W tym roku ofertę złożyła gmina Łopiennik Górny i zarząd powiatu zgodził się, by to właśnie na jej terenie odbyły się powiatowe dożynki – mówi starosta Andrzej Leńczuk. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here