Świętowali w Kaszubach

Druhowie z Kaszub w gm. Rudnik obchodzili jubileusz 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystości połączone z nadaniem sztandaru odbyły się w niedzielę 8 maja. Strażacy – ochotnicy otrzymali też odznaczenia „Za wysługę lat”.

Jednostka OSP w Kaszubach została założona 2 grudnia 1949 roku przez: Teofila Kierońskiego, Stanisława Zająca, Mieczysława Kucharczyka i Albina Hanaka. Uroczystości jubileuszowe miały odbyć się w 2020 roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia Covid-19. Obchody ostatecznie zorganizowano w niedzielę 8 maja.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji strażaków odprawionej przez ks. kapelana Krzysztofa Marczaka. Po nabożeństwie na placu przy Wiejskim Domu kultury w Równiankach nastąpiła część oficjalna z ceremoniałem nadania sztandaru. W święcie, oprócz druhen i druhów z jednostek OSP z terenu gminy Rudnik, uczestniczyli zaproszeni goście i fundatorzy sztandaru: Teresa Hałas – poseł na sejm, Andrzej Leńczuk – starosta krasnostawski, Janusz Szpak – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Krasnymstawie, Zbigniew Ostrowski – wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, bryg.

Paweł Belniak – zastępca komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie, Ryszard Pszenniak – prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Marek Czwórnóg – komendant gminny OSP, Paweł Kucharczyk – wójt gminy Rudnik oraz wiceprezes i naczelnik OSP Kaszuby, Stanisław Repeć – sekretarz gminy i radny powiatowy, Waldemar Czajka – nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw, Marcin Wojewoda – prezes Banku Spółdzielczego w Izbicy, Radosław Chmielewski oraz Andrzej Łoński – właściciel firmy „Farmix”. Nie zabrakło również druhów honorowych i pań z prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich „Wszyscy razem” z Równianek.

Po symbolicznym wbiciu gwoździ do drzewca sztandaru przez fundatorów oraz odznaczeniu srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa przekazano go druhom z OSP. W trakcie uroczystości druhom z OSP Kaszuby wręczono odznaczenia „Za wysługę lat”. Uroczystość zakończył smaczny poczęstunek przygotowany przez KGW w Równiankach. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here