Świętowali z rozmachem

W ubiegły piątek Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego świętowało 60-lecie istnienia. Jubileuszowi towarzyszyło hasło „Od tradycji do nowoczesności”.


Uroczystości zaczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Józefa na osiedlu Adampol w Świdniku. Później wszyscy przeszli ulicami miasta do szkoły, gdzie zaplanowano akademię połączoną z podsumowaniem projektów realizowanych przez placówkę – m.in. „Nowe umiejętności – nowe szanse na rynku pracy – doskonalenie umiejętności kadry nauczycielskiej i uczniów PCEZ w Świdniku”, „Rozwój infrastruktury szkół kształcenia zawodowego prowadzonych przez Powiat Świdnicki”, „Termomodernizacja budynku Centrum Kształcenia Praktycznego PCEZ w Świdniku”, „Podnoszenie kwalifikacji językowych i zawodowych uczniów PCEZ drogą do rozwoju regionu” program oraz „Wykształceni zawodowcy”. Łączna wartość tych wszystkich projektów to ok. 8,8 mln zł, z czego zdobyte przez szkołę dofinansowanie wyniosło ponad 7,2 mln zł.

– Chcemy, aby szkoła nieustannie się rozwijała mimo zmieniających się warunków, mimo niżu demograficznego. Z całą pewnością wiem, że PCEZ ma przed sobą świetlaną przyszłość chociażby, dlatego, że jest wysoko oceniane w rankingu „Pespektywy” – mówił Radosław Brzózka z zarządu powiatu świdnickiego.

Na obchody jubileuszu zaproszono też Andrzeja Krygiera, Tadeusza Paterka i Alinę Grochowicz, czyli byłych dyrektorów, którzy opowiadali m.in. o znanych absolwentach, historii szkoły oraz jej związkach z PZL-Świdnik i Politechniką Lubelską.

– Takie rozmowy są nieodłączną częścią naszych jubileuszów. W ten sposób utrzymujemy dobry kontakt z byłymi dyrektorami, choć w międzyczasie również nas odwiedzają. Pamiętam, gdy zaczynałam pracę na stanowisku dyrektora, moi poprzednicy zawsze służyli mi radą i pomocą, takie przyjaźnie są bezcenne – opowiadała Anna Goral, dyrektor PCEZ.

Oprócz wspomnień i podsumowań szkoła dostała w prezencie listy gratulacyjne od Marszałka Województwa Lubelskiego i Wojewody Lubelskiego. Dopełnieniem uroczystości była część artystyczna składająca się w głównej mierze z występów uczniów co nauczycieli. Koncert dał też profesjonalny kwartet smyczkowy – Staramy się łączyć techniczne ukierunkowanie z artystycznym zacięciem – wyjaśnia A. Goral.

Przy okazji urodzin szkoły dyrekcja zapowiedziała, że już niedługo rozpocznie starania o certyfikat pozwalający prowadzić szkolenia, dzięki którym można zdobyć uprawnienia do obsługi dronów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here