Świętowanie z patronką

W minioną środę Przedszkole nr 6 w Świdniku obchodziło 50-lecie swojego powstania. Uroczystość była tym bardziej wyjątkowa, że wzięła w niej udział Joanna Papuzińska, której imię od minionej środy nosi ta placówka.
Przedszkole nr 6 rozpoczęło swoją działalność równo 50 lat temu. Przez pięć dekad uczęszczały do niego rzesze świdniczan. Placówka przez te pół wieku oczywiście bardzo się zmieniła. Bliżej historię „szóstki” można było poznać w minioną środę podczas wielkich uroczystości jubileuszowych. Wydarzenie odbyło się w sali widowiskowej centrum kultury i przyciągnęło wielu gości. Wśród nich znalazły się nie tylko władze miejskie i przedstawiciele kuratorium, ale również dawni wychowankowie Przedszkola nr 6 i dzieci, które w tej chwili do placówki uczęszczają.
– Najwyższe uznanie należy się dyrekcji i gronu pedagogicznemu Przedszkola nr 6 – mówił Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – 50 lat działalności to wspaniały jubileusz, który odzwierciedla jakość pracy i zaangażowanie w prowadzenie placówki. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że Przedszkole nr 6 ma już własną tradycję i historię, która budowana jest na naszych oczach kolejnymi pokoleniami wychowanków. Niech te minione pół wieku będzie podsumowaniem, ale i swoistą zapowiedzią kolejnych rocznic i sukcesów.
Pracownicy przedszkola długo przyjmowali podziękowania od przybyłych na uroczystość gości. – Przedszkole nr 6 podejmuje liczne inicjatywy, ucząc dzieci poprzez zabawę – mówił Łukasz Reszka, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w świdnickim ratuszu. – Przedszkolaki mają na swoim koncie zwycięstwo w międzyprzedszkolnym quizie wiedzy o zdrowiu, medale zdobyte podczas zawodów sportowych, wyróżnienia w licznych konkursach. W tak ważnym dniu składamy podziękowania dyrekcji, wszystkim pracownikom oraz rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkola, za tworzenie historii tego niezwykłego miejsca.

Podczas uroczystości jubileuszu burmistrz Świdnika uhonorował placówkę odznaczeniem Amicus Civitatis – Przyjaciel Miasta. Przy okazji 50-lecia powstania grono pedagogiczne i rodzice z „szóstki” zdecydowali, że czas aby placówka miała swojego patrona. Po długich debatach pojawiła się długa lista znanych osób, których imię mogłoby przyjąć Przedszkole nr 6. Proponowano za patrona m.in. Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego, ks. Jana Twardowskiego, św. Jana Pawła II oraz Joannę Papuzińską. I to właśnie ostatnie nazwisko wzbudziło największe zainteresowanie wśród grona pedagogicznego, rodziców, ale i przedszkolaków, które świetnie znają książeczki dla dzieci autorstwa Joanny Papuzińskiej.
Pisarka była gościem specjalnym środowych uroczystości.
– Czuję się bardzo zaszczycona, jestem bardzo wzruszona wyróżnieniem, które mnie spotkało. Cieszę się, że w pięknym mieście Świdniku będzie przedszkole mojego imienia. Już mi nawet chodzi po głowie utwór, który można wymyślić na ten temat – mówiła podczas jubileuszu Joanna Papuzińska.
Przypominała również, że sama w tym roku obchodziła 50. rocznicę swojego debiutu książkowego. – Mój dorobek literacki jest rówieśnikiem Przedszkola nr 6 – żartowała Joanna Papuzińska.
Pisarka w minioną środę spotkała się również z czytelnikami ze Świdnika w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. (kal)