Świętuj z żonglerami!

Od soboty trwa w Lublinie Europejska Konwencja Żonglerska (EJC-2017), na którą zjechało około 3000 mistrzów tej sztuki z całego świata. To najbardziej prestiżowy festiwal środowisk żonglerów, artystów nowego cyrku i sztuki ulicy. Program EJC w tym tygodniu będzie konkurować z wydarzeniami Carnavalu Sztukmistrzów, który zagości w Lublinie w ten weekend, 27-30 lipca.


Organizator EJC – lubelska Fundacja Sztukmistrze, tę jubileuszową 40. Europejską Konwencję Żonglerską (European Juggling Convention) wpasował w obchody 700-lecia Lublina. Miasto gościło już raz ich zlot z całego świata – w 2012 roku, gdy odbyła się tutaj 35. Konwencja EJC, która została okrzyknięta przez międzynarodową społeczność nowego cyrku jedną z najlepszych w historii festiwalu. – Można się spodziewać, że sukces poprzedniej edycji spotęguje zainteresowanie tą sztuką oraz naszym miastem, dającym pole do tej rywalizacji – uważa Joanna Raczek-Szwed – główna koordynatorka festiwalu. – Jest to spotkanie tych niezwykłych artystów, którzy pragną dzielić się swymi umiejętnościami.
Przypomina, że doroczne EJC to największe w świecie i najbardziej prestiżowe międzynarodowe spotkanie środowisk nowego cyrku. Lublin jest po temu idealnym miejscem. Impreza jest „europejska” tylko z nazwy, a tak naprawdę „światowa”, bowiem każdego roku przybywa na nią od 2 do 7 tys. uczestników ze wszystkich kontynentów. Lubelskie wydarzenie odwiedzą osoby z najdalszych stron świata – m.in. z USA, Izraela czy Tajwanu. Aktualnie są zarejestrowani uczestnicy z 57 krajów – najwięcej z Niemiec i Wielkiej Brytanii. EJC pierwszy raz odbyła się w 1978 roku i od tej pory „krąży” po Europie, będąc dorocznym, międzynarodowym zlotem osób pasjonujących się szeroko rozumianym kuglarstwem. Do tej pory gospodarzami konwencji były m.in. Londyn, Kopenhaga, Bruksela, Goeteborg, Turyn, Ateny czy Monachium.

Za nami rozpoczęcie festiwalu

W minioną niedzielę (23 lipca) odbyła się parada i show otwierające EJC-2017 oraz Noc Ognia. Barwny, rozigrany w rytm salsy korowód rozpoczął się na terenie Parku Ludowego i wędrował ulicami do centrum miasta. Tysiące lublinian wzięło udział w tym wyjątkowym wydarzeniu – niektórzy w cyrkowych kostiumach, z żonglerskimi rekwizytami czy dzierżąc w ręku instrumenty muzyczne. Paradę zwieńczył spektakl otwarcia 40. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej na placu Litewskim, który poprzedził długi program pokazów ogniowych, odbywających się równolegle na trzech scenach w przestrzeni miasta.
Przed nami dalsze 7 dni wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Przez ten czas bowiem przebywają u nas najbardziej uznani twórcy nowego cyrku, którzy występują dla lubelskiej publiczności na bezpłatnych pokazach. W Parku Ludowym działa miasteczko kuglarskie, gdzie artyści zamieszkują na polu namiotowym. Do ćwiczeń służą im dwie wielkie hale treningowe, otwarte przez całą dobę.
Czekają nas gale fireshow, spektakle w namiotach przy Arenie Lublin i plenerowe: żonglerskie, akrobatyczne – np. pokazy latającego trapezu. W programie jest blisko 100 wydarzeń, z czego większość otwartych lub bezpłatnych, ogólnodostępnych. Wstęp na spektakle namiotowe siłą rzeczy musi być ograniczony – możliwy dla mieszkańców Lublina oraz odwiedzających gości po pobraniu darmowej wejściówki. Są do pobrania z portalu na wydarzenia dziejące się w dniu następnym. MAR